Korowód Szlachetnej Paczki przeszedł ulicami Warszawy

Korowód Szlachetnej Paczki przeszedł ulicami Warszawy
(fot. Szlachetna Paczka)
PAP / kk

Ponad 100 wolontariuszy i sympatyków akcji Szlachetna Paczka przeszło w sobotę po południu w korowodzie ulicami Warszawy. Celem przedsięwzięcia jest pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Podobne marsze, towarzyszące inauguracji tegorocznej edycji akcji, odbyły się w miastach wojewódzkich w całej Polsce.

Warszawski korowód Szlachetnej Paczki przeszedł po południu spod pomnika Mikołaja Kopernika Krakowskim Przedmieściem do Kolumny Zygmunta na Starym Mieście. Był to jeden z elementów inauguracji tego społecznego projektu - nad ranem udostępniono internetową bazę potrzebujących rodzin i osób, spośród których każdy zainteresowany może wybrać tę, której zechce przygotować „szlachetną paczkę”

"Chcemy poinformować, że od dziś można wchodzić na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wybierać rodziny, dla których można przygotowywać Szlachetną Paczkę" - powiedziała PAP koordynatorka regionalna Szlachetnej Paczki na Mazowszu, Agata Łuczak. Dodała, że w korowodzie wzięli udział m.in. wolontariusze zaangażowani w akcję, zarówno osoby odwiedzające rodziny, jak i liderzy rejonów organizujących to przedsięwzięcie. Łuczak powiedziała, że w akcję mogą się angażować zarówno dzieci jak i dorośli. "Współpracujemy także ze szkołami" - dodała.

Koordynatorka ds. promocji przedsięwzięcia Ilona Życzyńska podkreśliła, że na jedną "szlachetną paczkę" składa się średnio 35 osób - średni koszt jednej paczki to 2,5 tys. zł. Paczki mogą mieć różną postać: czasem jest to opał, czasem artykuły AGD - np. lodówka albo pościel lub środki czystości czy żywność.

DEON.PL POLECA

Uczestnicy marszu nieśli czerwone flagi z napisem "Szlachetna Paczka" i transparenty o treści: "Lubię ludzi", "Pokaż z nami siłę woli". Wznoszono okrzyki: "wiwat paczka!" i "chcemy więcej!".

Kilka osób było przebranych za wielkie paczki. "Chcemy zwrócić uwagę na siebie, żeby ktoś podszedł i zapytał się, o co chodzi. Biorę w Szlachetnej Paczce udział w tym roku po raz pierwszy" - powiedziała PAP nastolatka przebrana za duży prezent. Wolontariuszka Wiktoria, która rozdawała wspólnie z koleżanką czerwone serduszka z napisem promującym przedsięwzięcie dodała: "Ta akcja to jest coś pięknego; pomaganie ludziom jest super. Warto pomagać!".

Jak dotąd organizatorzy akcji Szlachetna Paczka wytypowali co najmniej 21 tys. rodzin i osób, które mogą potrzebować pomocy materialnej i niematerialnej. 12 tys. z nich już odwiedzili. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów wolontariusze jeszcze przez najbliższe tygodnie będą odwiedzać rodziny; a dziennie spotykają się z ok. tysiącem rodzin w różnych regionach kraju. Uruchomiona baza rodzin dostępna jest na stronie internetowej Szlachetnej Paczki. Z internetowej bazy każdy zainteresowany może wybrać jedną, lub więcej, rodzinę, lub osobę samotną, i przygotować dla niej świąteczny prezent. Potrzebujący otrzymają dary w „weekend cudów”, podczas finału XIX edycji Szlachetnej Paczki – 7 i 8 grudnia.

Do tej pory wartość pomocy przekazanej potrzebującym przekroczyła 339 mln zł. W niesienie pomocy angażują się również osoby publiczne. W zeszłym roku Szlachetną Paczkę tworzyli m.in. reprezentanci Polski w piłce nożnej, znani siatkarze, tacy jak Andrzej Wrona, siostry Radwańskie, Joanna Jędrzejczyk czy Olga Frycz. W zeszłym roku w działania Szlachetnej włączyło się ponad 635 tys. osób, a łączna wartość pomocy materialnej przekazanej rodzinom w potrzebie przekroczyła 47 mln zł.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Wiosna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Korowód Szlachetnej Paczki przeszedł ulicami Warszawy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.