Kraków: zazielenianie dachów budynków publicznych to pomysł na więcej zieleni w mieście

Kraków: zazielenianie dachów budynków publicznych to pomysł na więcej zieleni w mieście
(fot. shutterstock / fotohuta)
PAP / pch

Zazielenianie dachów budynków użyteczności publicznej w Krakowie proponuje radny Łukasz Słoniowski. Mamy tam już pasieki, dlaczego by nie spróbować sadzić traw i kwiatów, to rozwiązanie stosowane w różnych miejscach na świecie - mówił dziennikarzom.

Radny w interpelacji do prezydenta miasta wnosi o przeprowadzenie inwentaryzacji obiektów, na dachach których sadzenie roślin jest możliwe i o stopniowe ich zazielenianie. Jako pierwsze, które idealnie się do tego nadają wskazuje toalety na krakowskich Plantach.

DEON.PL POLECA"Takie rozwiązania są już stosowane zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Azji np. w Singapurze. To jeden ze sposobów walki ze smogiem oraz szansa podniesienia atrakcyjności estetycznej budynków, zwłaszcza w centrum miasta" - powiedział podczas wtorkowego briefingu Łukasz Słoniowski.

Radny chce także, by w Krakowie stanęły tablice edukacyjne z informacjami z zakresu geologii, botaniki, zoologii i ekologii. "Pozwoliłby one mieszkańcom, zwłaszcza dzieciom, korzystającym z terenów zielonych dowiedzieć się jakie ptaki, zwierzęta i rośliny występują w tym miejscu, co mogą zobaczyć, jaki przekrój ma który gatunek drzewa, jakie odpady, ile lat się rozkładają. Myślę, że to mogłaby być ciekawa forma włączenia mieszkańców w zieloną stronę naszego miasta" - mówił Słoniowski. "Chodzi o podniesienie świadomości mieszkańców i o zbudowanie emocjonalnej więzi z przyrodą" - dodał.

Zdaniem radnego byłoby znakomicie, gdyby w znajdowanie najlepszych lokalizacji dla takich tablic i przygotowanie ich treści zaangażowali się sami mieszkańcy, w tym środowiska naukowe i organizacje społeczne oraz pozarządowe.

Tablice informacyjne już teraz pojawiają się np. przy sianych w Krakowie łąkach kwietnych.

Pieczę nad tymi dwoma projektami według radnego mógłby sprawować Zarząd Zieleni Miejskiej i to z jego funduszy można by - jak proponuje Łukasz Słoniowski rozpocząć pierwsze działania. "Ale to już będzie decyzja prezydenta. Chcemy poza interpelacją do prezydenta przygotować we wrześniu także uchwałę kierunkową w tej sprawie. Być może zadania te trafią także do przyszłorocznego budżetu i będą wprowadzane na szerszą skalę" - mówił Łukasz Słoniowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: zazielenianie dachów budynków publicznych to pomysł na więcej zieleni w mieście
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.