Krzysztof Karsznicki kandydatem na prokuratora generalnego

Krzysztof Karsznicki kandydatem na prokuratora generalnego
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / pk

Krzysztof Karsznicki z Prokuratury Generalnej jest kandydatem Krajowej Rady Sądownictwa na prokuratora generalnego - poinformował we wtorek wieczorem przewodniczący KRS prof. Roman Hauser. Wcześniej informację o wyborze kandydata przez Radę Hauser przekazał prezydentowi.

Rada wybrała Karsznickiego spośród czterech prokuratorów ubiegających się o przedstawienie ich kandydatury prezydentowi w głosowaniu. Wcześniej KRS przeprowadziła publiczne wysłuchania wszystkich czterech prokuratorów.

W konkursie wystartowali też: obecny wiceprokurator generalny Robert Hernand, szef warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej Dariusz Korneluk i prok. Krzysztof Wójcik z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, delegowany do Prokuratury Generalnej.

Hauser poinformował, że prok. Karsznicki otrzymał 13 głosów za, 9 przeciw i 3 wstrzymujące oddane przez 25 członków KRS. Wymagana większość to 13 głosów.

Za tydzień - 13 października - odbędzie się publiczne wysłuchanie kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu na nowego szefa prokuratury do Krajowej Rady Prokuratury. Do konkursu przed KRP staną: Andrzej Biernaczyk z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim oraz prokuratorzy Prokuratury Generalnej: Irena L. Łozowicka i Andrzej Janecki.

Prezydent powołuje nowego prokuratora generalnego spośród zgłoszonych przez KRS i KRP kandydatów nie później niż w ciągu trzech miesięcy przed upływem kadencji dotychczasowego szefa prokuratury. Kadencja prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta upływa z końcem marca 2016 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krzysztof Karsznicki kandydatem na prokuratora generalnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.