Książę Karol w Pałacu Prezydenckim

Książę Karol w Pałacu Prezydenckim
Książę Karol w Pałacu Prezydenckim (fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / ad

Od powitania książęcej pary na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęło się w poniedziałek po południu spotkanie księcia Karola i księżnej Camilli Parker Bowles z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego żoną Marią.

"Rozmowa przebiegała w przyjacielskiej atmosferze" - relacjonował prezydencki minister Mariusz Handzlik.

"Rozmowa przebiegała w otwartej, przyjacielskiej atmosferze, prezydent podkreślił znaczenie relacji polsko-brytyjskich w wymiarze zarówno europejskim, jak i euroatlantyckim" - powiedział Handzlik PAP po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.

Jak relacjonował, mówiono m.in. o programach, które leżą w zainteresowaniu księcia Karola, w tym m.in. o programach związanych z ochroną środowiska i ekologią. Tematem spotkania - dodał Handzlik - była także polska emigracja - wojenna i obecna - w Wielkiej Brytanii.

Według ministra, Książe Karol mówił o tym, że polscy emigranci "wpisują się w życie Londynu"; mówił też o ich wkładzie w gospodarkę, w życie kulturalne i społeczne. "Książe Karol podzielił się wrażeniami z wizyty w polskim ośrodku społeczno-kulturalnym w Londynie, który odwiedził dwa tygodnie temu" - powiedział Handzlik.

Następnie książę Karol wraz z małżonką udali się do kancelarii premiera na spotkanie z Donaldem Tuskiem i jego żoną Małgorzatą. Wieczorem, o godz. 20 książę Karol i księżna Camilla wezmą udział w uroczystym obiedzie wydanym na ich cześć przez Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę.

W menu przewidziano m.in. sałatę z grillowanym oscypkiem, zupę z borowików z łazankami, kotlety jagnięce w miodzie oraz szarlotkę z lodami i karmelem.

We wtorek książęca para uda się do województwa podlaskiego. Najpierw odwiedzi Białowieżę, po południu przyjedzie do Kruszynian, leżących ok. 50 km na wschód od Białegostoku.

We wtorek książę Karol będzie też rozmawiał z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim oraz generalnym konserwatorem zabytków Tomaszem Mertą na temat kwestii zachowania domów wiejskich w Polsce. Książęca para weźmie także udział w koncercie "Polska Fryderyka Chopina i epoka romantyzmu".

Z kolei w środę książę Karol i jego małżonka spotkają się z żołnierzami szykującymi się do wyjazdu do Afganistanu i ich rodzinami.

Trzydniowa wizyta w Polsce jest elementem podróży brytyjskiej pary książęcej obejmującej również Węgry i Czechy. Do tej pory książę Walii złożył trzy oficjalne wizyty w Polsce i na Węgrzech, a Czechy odwiedził cztery razy (dwukrotnie za czasów Czechosłowacji).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Książę Karol w Pałacu Prezydenckim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.