Książka z bajkami napisanymi przez więźniów

Książka z bajkami napisanymi przez więźniów
(fot. Mark Willard / Foter / CC BY-NC-ND)
PAP / kn

Kilkanaście bajek dla dzieci napisanych przez więźniów z całej Polski znalazło się w książce "Bajki z czystej kartki". To opowieści o przygodach ludzi, zwierząt, ale też m.in. dwóch skarpetek; część z nich o powrotach do przeszłości i napisaniu swojej historii od nowa.

Książka z bajkami to efekt dwóch edycji ogólnopolskiego konkursu na napisanie autorskiej bajki, skierowanego do osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych w kraju - powiedziała PAP organizatorka Natalia Gierasimiuk z Fundacji na Rzecz Budowy Otwartego Społeczeństwa Oni- To My. Partnerem tego projektu był Areszt Śledczy w Hajnówce (Podlaskie). 
Fundacja od kilku lat współpracuje z hajnowskim aresztem. Gierasimiuk powiedziała, że zanim powstał pomysł konkursu, to w 2012 roku miała z więźniami warsztaty radiowe. Osadzeni uczyli się m.in. nagrywania audycji i montowania. Ale - jak dodała Gierasimiuk - po jakimś czasie wszystko umieli i potrzebowali "nowego sensu w tym, co robią". Wtedy powstał pomysł, żeby robić słuchowiska i nagrywać bajki dla dzieci. Płyty CD ze słuchowiskami trafiły m.in. do miejscowego domu dziecka i przedszkola.
"Kiedy nagraliśmy wszystkie możliwe bajki: +Jasia i Małgosię+, +Kota w butach+ itp., chcieliśmy wspólnie zrobić coś nowego i wtedy właśnie powstał pomysł z konkursem na autorską bajkę" - opowiadała Gierasimiuk. 
W sumie na dwie edycje konkursu nadesłano ponad 100 bajek. Organizatorów cieszy tak duże zainteresowanie. Gierasimiuk powiedziała, że w tych tekstach jest duży potencjał, a niektórzy więźniowie mają do pisania talent. 
Bajki są bardzo różne. Jedne pisane wierszem, inne prozą. Są to historie o zwierzętach, ludziach, a nawet dwóch skarpetkach, które przyleciały z kosmosu. "To są dobre bajki, niektóre z pouczeniem jak należy robić, inne są o powrotach do przeszłości i napisaniu swojej historii od początku. Wszystkie chwytają za serce" - dodała Gierasimiuk. 
Jej zdaniem to bardzo ważne, że powstał ten konkurs i więźniowie mogą "wyrazić siebie i swoje uczucia" właśnie poprzez pisanie. Dodała, że na papier przelewają bardzo osobiste przemyślenia, z którymi często nie mają się z kim podzielić. 
Bajki zanim znalazły się w książce były też czytane dzieciom z hajnowskiego przedszkola. Przedszkolaki robiły też rysunki ilustrujące, ich zdaniem, najciekawsze bajki, a obrazki znalazły się w książce.
Teraz publikacja trafi do przedszkoli, domów dziecka i bibliotek w całym kraju. 
Konkurs "Bajka" będzie kontynuowany, nabór ma być ogłoszony na przełomie stycznia i lutego.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Książka z bajkami napisanymi przez więźniów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.