Kwestują na pomoc dla bezdomnych

Kwestują na pomoc dla bezdomnych
(fot. youtube.com / Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta)
PAP / kn

Około 100 wolontariuszy i pracowników Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta (TPBA) kwestuje w sobotę na dwóch największych wrocławskich nekropoliach - Cmentarzu Osobowickim i Cmentarzu Grabiszyńskim. Jak co roku, zbierają na pomoc dla osób bezdomnych.

Kwesty wrocławskiego Koła TPBA prowadzone są od kilkunastu lat. Wolontariusze kwestują przy głównych i bocznych bramach nekropolii oraz na parkingu przy Cmentarzu Osobowickim. Zbiórka datków będzie prowadzona również w niedzielę.

Jak powiedział PAP Marek Rożnowski z wrocławskiego Koła TPBA, kwesta prowadzona na rzecz bezdomnych na tyle jest już rozpoznawalna wśród wrocławian, że wolontariusze nie muszą prosić o datki. "Wielu ludzi zatrzymuje się i wrzuca pieniądze do puszek. Dzisiejsze święto w jakiś sposób koresponduje z problemem bezdomności. Dla ludzi bezdomnych nadejście zimy może wiązać się ze śmiercią, jeśli nie otrzymają pomocy"- mówił Rożnowski.

Według koordynatora kwest Piotr Łoziński, w zeszłym roku udało się zebrać 200 tys. zł. Pieniądze zostały przeznaczone na lekarstwa i żywność dla podopiecznych placówek wrocławskiego Koła TPBA oraz na ogrzanie noclegowni i schronisk.

Wrocławskie Koło TPBA prowadzi we Wrocławiu cztery ośrodki oraz jeden w podwrocławskiej miejscowości Szczodre. "W naszych placówkach mamy 420 miejsc, ale w okresie jesienno-zimowym udzielamy schronienia blisko 700 osobom. Dzięki funduszom z kwesty możemy zapewnić tym ludziom lekarstwa i wyżywienie" - podkreślił Łoziński.

Cmentarz Osobowicki, który zajmuje obszar 53 hektarów, powstał w 1861 r. Nekropolia ta zdecydowanie wyróżnia się wśród innych wrocławskich cmentarzy. Jest to prawdopodobnie jedyny cmentarz w Polsce, gdzie zachowały się w prawie niezmienionym kształcie kwatery więźniów - ofiar terroru komunistycznego. W latach 1948-1956 złożono tam ciała 354 osób, w tym 89 skazanych na karę śmierci i straconych. Miejsce to przez długi czas było trzymane w tajemnicy. Dopiero w 1990 r. odbył się tam symboliczny pogrzeb ofiar stalinizmu. Dla uczczenia zamordowanych powstał też pomnik Ofiar Terroru Stalinowskiego w formie ściany z ceglanego muru.

Cmentarz Grabiszyński powstał w latach 60. XIX. To największa nekropolia w południowej części Wrocławia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kwestują na pomoc dla bezdomnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.