Lasy Państwowe tworzą obszary do nocowania na dziko

Lasy Państwowe tworzą obszary do nocowania na dziko
Fot. Steven Kamenar /Unsplash
9 miesięcy temu
PAP/kb

Lasy Państwowe planują udostępnić we wszystkich należących do nich nadleśnictwach obszary do nocowania na dziko.

We wtorek spółka poinformowała, że dokładnie 1 maja w każdym z 429 nadleśnictw otworzą miejsca pilotażowe. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostanie również utrzymanych 46 dotychczasowych tego typu miejsc o łącznej powierzchni ponad 65 tys. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od nowych będzie wyróżniało to, że na ich terenie będzie można używać kuchenek gazowych. 

Na tych obszarach, jak podkreśla dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny nocować w lesie będzie można jedynie zgodnie z ustalonym regulaminem.

Spółka poinformowała, że najważniejszą zmianą w zasadach w kontekście pilotażu jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może obecnie nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W takim przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.

Natomiast każdy nocleg powyżej 9 osób i/lub 2 nocy należy zgłosić mailowo na adres konkretnego nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia tą samą drogą komunikacji przez nadleśnictwo, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów) - czytamy.

"Doświadczenia, refleksje, wnioski zarówno leśników jak i przedstawicieli organizacji bushcraftowych i surwiwalowych pokazały, że potrzebna jest kontynuacja tej formy udostępniania lasu, ale na nieco zmienionych warunkach.Chcieliśmy też choćby poprzez nazwę programu pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców" - zaznaczył Konieczny. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła
26,52 zł
37,89 zł

Niebo all inclusive

Wczasy jako przedsmak nieba, a plaża jako zapowiedź sądu ostatecznego? Czas wolny, spokój i odpoczynek? Te słowa brzmią jak coś nierzeczywistego. Współczesny człowiek nie umie odpoczywać. Wiecznie zagoniony z trudem odrywa myśli...

Skomentuj artykuł

Lasy Państwowe tworzą obszary do nocowania na dziko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.