Lech Wałęsa radzi Kliczce i protestującym

Lech Wałęsa radzi Kliczce i protestującym
(fot. Wikimedia Commons)
TVP Info / mm

- Kliczko musi pamiętać, jak wszyscy Ukraińcy, że jest jednak prezydent wybrany po demokratycznych wyborach. Można wiecami zmusić do rozmowy, nawet ustąpienia, ale nie może to być dokonane na ulicy. Nawet największe wojny kończą się przy stole. A Ukraina jest już w demokracji - przypominał na antenie TVP Info Lech Wałęsa.

Legendarny przywódca Solidarności przypomniał także, że Unia Europejska źle negocjowała z Ukrainą, przede wszystkim nie uwzględniając interesów Rosji. - Rosja musi widzieć, że zyskuje na wejściu Ukrainy do Unii. Putin jest już nowoczesnym politykiem. A w XXI wieku ważne jest, aby "z tobą zarobić i na tobie zarobić" - mówił Wałęsa.

W programie "Dziś wieczorem" Lech Wałęsa wspominał też wydarzenia sprzed 30 lat. - Byłem przekonany, że ten ruch, na czele którego stałem, musi dostać Nobla. To była piękna, finezyjna walka - zwycięska, mimo, że były kłopoty. Kiedy otrzymywaliśmy Nobla, żaglowiec który prowadziłem stracił impet i stawał. Nobel to był taki wiatr w żagle - mówił były prezydent Lech Wałęsa w przeddzień 30 rocznicy otrzymania pokojowej nagrody Nobla.

- W domu już nie dało się tego wytrzymać i musiałem wyprowadzić wszystkich do lasu i nad wodę. I tam czekaliśmy na informacje - wspominał wydarzenia sprzed trzech dekad dodając, że wysłanie żony było jedną z jego wielu zagrywek taktycznych w walce z reżimem. - Jak mnie wypuszczali z aresztu po 48 godzinach, to w tramwaju mówiłem: "jestem Lech Wałęsa, nie mam biletu, bo wyszedłem z aresztu za działalność w wolnych związkach". Następnym razem już mnie odwozili do samej klatki, abym nie robił takich numerów - podkreślił. Nie obyło się bez celnej uwagi byłego prezydenta, który stwierdził, że "z demokracją jest jak z ciążą, albo jest, albo jej nie ma".

Wracając do spraw bieżących Wałęsa powiedział, że nie widzi szans na wygranie wyborów przez PiS, bo choć partia ta zrzesza niezadowolonych, to jednak oni często nie głosują. Od Lecha Wałęsy dostało się także rządzącym. - Mnie się też nie podoba tak do końca PO, ale nie mam innego, rozsądnego wyboru. Gdybym miał, to bym wybrał - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lech Wałęsa radzi Kliczce i protestującym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.