Lewica chce dodatkowego posiedzenia Sejmu

Lewica chce dodatkowego posiedzenia Sejmu
(fot. flickr.com/bundu)
PAP / zylka

Klub Lewicy skierował w poniedziałek do marszałka Sejmu wniosek w sprawie zwołania w przyszłym tygodniu dodatkowego posiedzenia Sejmu. Posłowie mieliby się na nim zająć nowelizacją tegorocznego budżetu i projektami dotyczącymi zapobiegania skutkom powodzi.

We wniosku klubu Lewicy, pod którym podpisał się jego szef Grzegorz Napieralski, napisano, że "niezwłoczne" zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu jest konieczne "z uwagi na powagę sytuacji związanej z powiększającym się ogromem klęski powodziowej".

"Naszym zdaniem rząd powinien pilnie przedstawić Sejmowi informację na temat możliwości finansowych budżetu państwa w zakresie planowanej pomocy dla ofiar powodzi oraz o środkach finansowych, koniecznych do likwidacji skutków tej tragedii" - podkreślono w piśmie do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.

W opinii klubu Lewicy, "skala strat oraz koniecznej pomocy przekracza swym rozmiarem środki rezerwy budżetowej, która jest do dyspozycji rządu". "Precyzyjna wiedza na ten temat pozwoli nam wszystkim rzetelnie przedyskutować zakres ewentualnej nowelizacji budżetu państwa na rok bieżący, co powinno nastąpić sprawnie, a przede wszystkim na zasadach porozumienia wszystkich frakcji parlamentarnych" - napisano we wniosku.

Lewica wskazuje ponadto, że na dodatkowym posiedzeniu Sejmu posłowie powinni podjąć też pracę nad zapowiadanymi przez Komorowskiego oraz omawianymi podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego "propozycjami regulacji prawnych mających na celu ograniczenie możliwości zabudowy na terenach zalewowych i usprawnienie realizacji inwestycji hydrologicznych".

Wnioskodawcy zadeklarowali ponadto gotowość poparcia "wszystkich propozycji, które pozwolą na poprawę sytuacji osób dotkniętych powodzią, jak również rozwiązań pozwalających w przyszłości skuteczniej zapobiegać podobnym tragediom".

Wiceszef klubu Lewicy Marek Wikiński powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że Lewica chce w ten sposób wesprzeć rząd w jego działaniach na rzecz likwidacji skutków powodzi. Jego zdaniem, nowelizacja tegorocznego budżetu jest potrzebna m.in. dlatego, że suma pomocy, którą rząd oferuje dla powodzian - 6 tys. zł na rodzinę - jest niewystarczająca.

Europoseł SLD Bogusław Liberadzki przypomniał, że na temat pomocy finansowej dla Polski, w związku z powodzią, debatował już w środę Parlament Europejski. Liberadzki zaproponował, by na zapobieganie skutkom powodzi w przyszłości wykorzystać środki pochodzące z europejskiego Funduszu Spójności przeznaczone na ochronę środowiska.

- Chcemy zaproponować rządowi szybką zmianę strategii wykorzystywania tych środków. Ta zmiana miałaby polegać na tym, że środki przeznaczylibyśmy na uporządkowanie gospodarki wodnej w Polsce w rozlewiskach dwóch głównych rzek - Wisły i Odry tak, żebyśmy mieli system zbiorników retencyjnych. Być może wykorzystalibyśmy to do celów energetycznych - energetyki odnawialnej, która pozwoliłaby nam w okresie takim, jaki jest teraz - zagrożeń powodziowych chronić ludzi, nasze mienie i nasze państwo przed negatywnymi skutkami powodzi, a w okresie suszy - dostarczać wody dla wszystkich potrzebujących - podkreślił europoseł Sojuszu.

Komorowski, który obecnie pełni również obowiązki prezydenta, zapowiedział w niedzielę w Kąkolewie (wielkopolskie), że wystąpi do rządu z wnioskiem o stworzenie wieloletniego planu inwestycyjnego zabezpieczeń hydrotechnicznych. Wcześniej zaproponował również takie zmiany w prawie, które ułatwiałyby wykupywanie gruntów pod wały przeciwpowodziowe i budowę zbiorników retencyjnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Lewica chce dodatkowego posiedzenia Sejmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.