Lotnictwo. Kiedy nowe samoloty F-35 wylądują w Polsce?

Lotnictwo. Kiedy nowe samoloty F-35 wylądują w Polsce?
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
PAP/kb

Pierwsze samoloty F-35 wylądują w bazie w Łasku w styczniu 2026 r. - zapowiedział w poniedziałek dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. Ireneusz Nowak.

Minister obrony Mariusz Błaszczak, który w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (woj. łódzkie) spotkał się w poniedziałek z pilotami, którzy odbyli w USA szkolenie symulatorowe na ten typ samolotu, podkreślał znaczenie nowego systemu nie tylko dla sił powietrznych, ale i pozostałych rodzajów sił zbrojnych.

Błaszczak potwierdził, że Łask będzie miejscem stacjonowania pierwszej eskadry F-35. Jak dodał, wstępne szkolenie symulatorowe to początek procesu wyszkolenia w USA 24 pilotów - w tym do poziomu instruktora - oraz 90 specjalistów obsługi.

- F-35 to nie tylko myśliwce, to przede wszystkim centra dowodzenia, będą zbierały i przetwarzały dane, z których będą korzystać zarówno inne rodzaje sił zbrojnych, jak i cały system bezpieczeństwa, np. obrony przeciwlotniczej - powiedział szef MON. Jak dodał, spotkanie utwierdziło go w przekonaniu, że wprowadzenie F-35 zwiększy zdolności obronne Polski.

- Pierwsze lądowanie samolotu F-35 na tym lotnisku planujemy na styczeń 2026 - powiedział gen. Nowak, który uczestniczył w szkoleniu w Fort Worth. Zapewnił, że konwersja na nowy typ samolotu „nie będzie stanowiła żadnego problemu dla polskiego lotnika”. Podkreślił, że jest to „samolot z zupełnie innej epoki”, a wprowadzenie go "to nawet nie krok, ale ogromny skok do przodu".

DEON.PL POLECA

- Mamy pewność, że na wprowadzenie tego nowego systemu uzbrojenia trzeba patrzeć komplementarnie i holistycznie. On będzie służył nie tylko Siłom Powietrznym, ale wszystkim graczom na polu walki, którzy wzmacniają obronność Rzeczypospolitej – Wojskom Lądowym, Wojskom Specjalnym, Marynarce Wojennej – powiedział dowódca 2. SLT.

Według niego, trzeba będzie jak najszybciej zintegrować F-35 z systemami Patriot, HIMARS i zapowiedzianymi fregatami typu Miecznik. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Alfred Wierzbicki, Karol Kleczka

Wiara, która nie boi się Innego

Czy Kościół może być wspólnotą, która nikogo nie wyklucza? Czy chrześcijanin zawsze powinien stawać po stronie atakowanego, bez względu na jego poglądy? Co najbardziej szkodzi wiarygodności Kościoła? 

Ksiądz...

Skomentuj artykuł

Lotnictwo. Kiedy nowe samoloty F-35 wylądują w Polsce?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.