Łukaszenka odpowiada Lechowi Kaczyńskiemu

Łukaszenka odpowiada Lechowi Kaczyńskiemu
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka (fot. kremlin.ru)
PAP / drr

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wystosował 20 lutego odpowiedź na skierowany do niego list prezydenta Lecha Kaczyńskiego - poinformowała we wtorek białoruska ambasada. Wysłany 16 lutego list polskiego prezydenta dotyczył represji wobec Polaków na Białorusi.

W liście do Lecha Kaczyńskiego - poinformowała białoruska ambasada - "Alaksandr Łukaszenka odpowiedział na wszystkie postawione przez polskiego Prezydenta pytania i wyraził nadzieję na wyważony i pełny szacunku dialog pomiędzy Białorusią a Polską na rzecz dalszego rozwoju przyjaznych i dobrosąsiedzkich stosunków między naszymi państwami".

Jak informowała w ubiegłym tygodniu prezydencka kancelaria, Lech Kaczyński wyraził w liście do białoruskiego prezydenta "swój niepokój i zdecydowany sprzeciw wobec nasilających się represji wymierzonych w Związek Polaków na Białorusi". "Prezydent wskazał na konieczność przestrzegania praw człowieka, będących fundamentem funkcjonowania współczesnych społeczeństw europejskich" - podała Kancelaria Prezydenta.

Według Lecha Kaczyńskiego - jak podkreśliła jego kancelaria - osobiste zaangażowanie się prezydenta Białorusi w tę sprawę będzie "potwierdzeniem rzeczywistej woli podtrzymania dobrych relacji między naszymi krajami".

W opinii Lecha Kaczyńskiego, "obserwowane aresztowania, próby zastraszania i odbieranie majątku osobom polskiego pochodzenia podważają także wyrażane wielokrotnie przez Białoruś zapewnienia o przyjaznych stosunkach polsko-białoruskich i jej aspiracjach europejskich".

DEON.PL POLECA

"Budzą też wątpliwość prezydenta odnośnie deklarowanych przemian systemu politycznego" - czytamy na stronach prezydenta. Jak podała prezydencka kancelaria, Lech Kaczyński powołał się w liście na międzynarodowe zobowiązania Białorusi oraz Traktat między Polską a Białorusią o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Prezydent Lech Kaczyński chce także wystosować list do szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i innych unijnych polityków w sprawie sytuacji Polaków na Białorusi - poinformował we wtorek prezydencki minister Paweł Wypych.

- Jeżeli jest tak, że Unia Europejska ma nieść ze sobą jakąś wartość i przedstawiać spójne stanowisko broniące praw człowieka, na pewno warto byłoby oczekiwać bardziej zdecydowanych kroków - powiedział minister Wypych w TVP1.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Łukaszenka odpowiada Lechowi Kaczyńskiemu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.