Małopolskie: Po ulewach zalane domy i szpital

Zobacz galerię
Małopolskie: Po ulewach zalane domy i szpital
(fot. PAP/Marcin Bielecki)
PAP / drr

Po nocnych opadach deszczu w Małopolsce w pow. limanowskim i myślenickim zostało podtopionych kilkadziesiąt domów. Żywioł zniszczył drogi i mosty. W miejscowości Szczyrzyc woda zalała parter szpitala - pacjentów ewakuowano na wyższe kondygnacje i do innej placówki.

"Obecnie sytuacja jest stabilna, służby usuwają szkody, trwa szacowanie strat" - poinformował rzecznik prasowy wojewody małopolskiego Jan Brodowski.

Parter szpitala w Szczyrzycu został zalany. Służby przywracają dostawy prądu, bieżącej wody i gazu w lecznicy. Pacjentów z oddziału położonego na parterze ewakuowano na wyższe piętra; dziesięciu przewieziono do szpitala w Limanowej.

Jak poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak, pierwsze zgłoszenia o skutkach nawałnic dotarły do straży pożarnej o godz. 2 w nocy z wtorku na środę. Strażacy interweniowali już ok. 200 razy.

"W Stadnikach z zalanego domu ewakuowano sześć osób. W miejscowości Czasław w powiecie myślenickim rzeka porwała dwie przyczepy kempingowe, na szczęście w środku nie było ludzi, na co wskazywały pierwsze informacje. W Kasince woda odkryła rurociąg gazowy" - relacjonował PAP Woźniak. Dodał, że w miejscowości Czasław jezdnia na długości 700 metrów jest podmyta i grozi zawaleniem. Policja zorganizowała objazdy.

Budynki zalane zostały też w miejscowościach: Wiśniowa, Mszana Dolna i Kasinka. Woda uszkodziła także drogę wojewódzką nr 946 Dobczyce - Mszana i jeden z mostów, zerwane zostały też linie energetyczne. Na zalanych terenach uaktywniły się osuwiska. W Pcimiu z zagrożonego domu ewakuowano dwie osoby.

Ulewy wystąpiły również na Podhalu, gdzie strażacy odnotowali kilka interwencji. W Zubrzycy Górnej w nocy umocniono brzeg lokalnej rzeki.

W sumie, jak poinformował PAP rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak, tylko w poniedziałek, w związku z anomaliami pogodowymi strażacy interweniowali - w całym kraju - 757 razy. Najwięcej akcji związanych było z usuwaniem skutków burz i nawałnic. Najpoważniejsza sytuacja była w woj. małopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.

Strażacy zmagali się też ze skutkami wichur. Usuwali powalone drzewa, zabezpieczali uszkodzone dachy - najwięcej tego typu akcji było na Podlasiu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce.

Strażacy apelują, by podczas nawałnic i burz pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. "Usuńmy donice z parapetów i balkonów. Jeśli wychodzimy z domu, pozamykajmy okna i drzwi. Jeśli burza zacznie się, gdy będziemy w drodze, nie chowajmy się pod drzewami, wiatami czy słupami, tylko w budynku. Jeśli jedziemy autem, zatrzymajmy się na poboczu, lub lepiej na parkingu, i przeczekajmy" - przypomniał Frątczak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Małopolskie: Po ulewach zalane domy i szpital
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.