Marszałek Senatu i szef WOŚP organizują konferencję na temat psychiatrii dziecięcej w Polsce

Marszałek Senatu i szef WOŚP organizują konferencję na temat psychiatrii dziecięcej w Polsce
(fot. PAP/Radek Pietruszka; PAP/Rafał Guz)
10 miesięcy temu
PAP / df

"Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową" - pod takim hasłem odbędzie się 21 października debata, którą współorganizują marszałek Senatu Tomasz Grodzki i prezes WOŚP Jerzy Owsiak. Celem przedsięwzięcia jest poszukiwanie rozwiązań na rzecz poprawy sytuacji w psychiatrii młodych Polaków.

Zaproszenia na konferencję mają otrzymać m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Praw Obywatelskich oraz lekarze psychiatrzy.

Inicjatywa organizacji debaty na temat problemów psychiatrii dziecięcej - jak przypomina w rozmowie z PAP wiceszefowa Centrum Informacyjnego Senatu (CIS) Anna Godzwon - narodziła się w grudniu zeszłego roku podczas spotkania marszałka Grodzkiego z prezesem WOŚP. "Już wtedy było wiadomo, że w psychiatrii dziecięcej dzieje się źle, ale najpierw był finał WOŚP, więc nie zorganizowaliśmy tej debaty w styczniu, znaleźliśmy termin 11 marca, jednak wtedy zaczęła się pandemia COVID" - mówi Godzwon.

Nowy termin debaty to 21 października. Wydarzenie ma rozpocząć się o godz. 11 i dać odpowiedź na następujące pytania: co zrobić, by wyprowadzić z zapaści psychiatrię dziecięcą i młodzieżową; jakie działania podjąć, by młodzi ludzie w trudnych sytuacjach życiowych nie byli pozostawiani sami sobie?

"Problemy psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej nie zniknęły wraz z pandemią koronawirusa - wprost przeciwnie, skala zaniedbań pogłębia się. Jest zatem pilna potrzeba, żeby tę konferencję zorganizować" – mówi marszałek Grodzki, którego wypowiedzi znalazły się w komunikacie CIS zapowiadającym październikową dyskusję.

Marszałek podkreśla, że konieczne są niezwłoczne działania na rzecz psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. "Chcemy spytać praktyków, czego im najbardziej potrzeba tak, by młodzi ludzie, którzy mają trudności w radzeniu sobie z rzeczywistością, mogli otrzymać szybką i skuteczną pomoc; chcemy wiedzieć, czy Senat może być w tym zakresie pomocny, na przykład poprzez przedstawienie odpowiednich inicjatyw ustawodawczych" – mówi Grodzki.

Jerzy Owsiak przekonuje, że dramatyczny stan polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej zmusił już WOŚP do działania. "Mamy za sobą pierwsze duże zakupy sprzętu medycznego, co stanowi bardzo dobry impuls do debaty, która z powodu pandemii nie mogła odbyć się w marcu. Pierwszy krok zrobiony, mam nadzieję, że wraz z marszałkiem Senatu i uczestnikami debaty będziemy mogli zaproponować kolejne rozwiązania, które poprawią tę bardzo trudną sytuację" – mówi szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Anna Godzwon zapowiada, że po konferencji wydana zostanie publikacja podsumowująca dyskusję i zawierająca wnioski na przyszłość. Nie wyklucza również powstania inicjatyw ustawodawczych w Senacie, których celem byłaby szybka poprawa kondycji psychiatrii dziecięcej w Polsce.

Z opublikowanego w połowie września raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że dzieci i młodzież nie mają zapewnionej kompleksowej i powszechnie dostępnej psychiatrycznej opieki zdrowotnej. Największym problemem jest nierównomierne rozmieszczenie w kraju psychiatrów dzieci i młodzieży. Zdarzało się, że małoletni pacjenci trafiali na oddziały dla dorosłych.

NIK zwraca uwagę, że 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18 lat, czyli ok. 630 tys., wymaga pomocy systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego. Powołuje się też na dane Komendy Głównej Policji, z których wynika, że wśród nastolatków samobójstwa są drugą co do częstości przyczyną zgonów.

W lutym tego roku szerokim echem odbił się z kolei reportaż opublikowany w Onecie pt. Miłość w czasach zarazy". Jego autor, Janusz Schwertner w ten sposób opisywał warunki, jakie panują w jednym ze szpitali psychiatrycznych dla dzieci: "Oddział jest zwykle przeludniony. Bywa, że na jedno łóżko przypada dwóch albo i trzech pacjentów. Wtedy dzieci – przyjęte na oddział świeżo po próbach samobójczych – kładzie się na materacach. Materace leżą na korytarzach, są stare, brudne, miejscami pocięte i popękane. Poklejone szarą taśmą do wzmacniania kartonów. Niektóre są za krótkie, dzieciom nogi wystają na podłogę"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko
51,03 zł
72,90 zł

Książka z autografem Marii Miduch i Szymona Żyśko oraz autorskim przepisem Szymona na wspaniały deser!

Kupując ten produkt wspierasz Dom Dziecka w Żmiącej. Każde 20 zł ze sprzedaży przeznaczone jest na budowę nowego domu dla...

Skomentuj artykuł

Marszałek Senatu i szef WOŚP organizują konferencję na temat psychiatrii dziecięcej w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.