Mieszkańcy Mazowsza wybudują w Syrii szkołę im. Janusza Kusocińskiego

Mieszkańcy Mazowsza wybudują w Syrii szkołę im. Janusza Kusocińskiego
(fot. Voice of America News: Scott Bobb reports from Azaz, Syria [Public domain], via Wikimedia Commons)
KAI / kw

W ramach projektu "Mazowsze dla Syrii" mieszkańcy województwa mazowieckiego zbierają fundusze na wybudowanie szkoły w odbudowywanym u schyłku wojny mieście Yabrud w Syrii.

Patronem placówki, która, z inicjatywy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Caritas Polska, powstanie w pobliżu syryjskiej Palmiry, będzie Janusz Kusociński - polski lekkoatleta i olimpijczyk, który w 1940 r. został zamordowany w podwarszawskich Palmirach.

DEON.PL POLECA- Wojna w Syrii jest na etapie, na którym mniej potrzeba pomocy doraźnej, a bardziej pojednania i duchowego uzdrowienia ludzi i ich miast. Szkoła będzie okazją do integrowania mieszkańców, do tego, żeby dać dzieciom pokój, żeby w tym miejscu znalazły to, czego nie mają w swoich zburzonych domach. Szkoła, to miejsce, które daje nadzieję - mówi w rozmowie z KAI ks. Mariusz Boguszewski, dyrektor warszawskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Jak wyjaśnia, ideą kampanii "Mazowsze dla Syrii" jest budowa nowej szkoły w syryjskim mieście Yabrud, w której uczyć się będzie ok. tysiąc dzieci, chrześcijańskich i muzułmańskich.

"Syria, to nie tylko Aleppo, musimy o tym pamiętać. Są także takie miasta, jak m.in. Homs, czy Yabrud, kilkunastotysięczne miasto, w którym dokonano wielkiej zbrodni, podczas 25-ciodniowego oblężenia przez ISIS: strzelano tam do ikon, porwano siostry zakonne" - przypomina ks. Boguszewski. Dodaje, że także tamtejszy proboszcz musiał zapłacić kilkudziesiąt tysięcy dolarów, za możliwość pozostania na terenie miasta.

Z prośbą o wsparcie budowy tej placówki zwrócił się do polskiej sekcji PKWP abp Jean-Abdo Arbach zwierzchnik melchickiej archidiecezji Homs podczas wrześniowej wizyty dyrektora polskiej sekcji PKWP ks. Waldemara Cisły w Homs. Papieskie stowarzyszenie próbuje na nią odpowiedzieć wspólnie z mieszkańcami Warszawy i Mazowsza, a patronem szkoły będzie polski lekkoatleta i mistrz olimpijski z 1932 r. z Los Angeles Janusz Kusociński, zamordowany w 1940 r. w podwarszawskich Palmirach.

"Z racji na to, że Yabrud znajduje się stosunkowo blisko syryjskiej Palmiry, znajdującej się na terenie tej samej diecezji, chcemy by właśnie Janusz Kusociński został patronem tej szkoły. To będzie polski ślad, który chcemy zostawiać w naszej pomocy humanitarnej" - mówi dyrektor biura PKWP w Warszawie.

Oprócz budowy nowej szkoły, Polska, poprzez zaangażowanie m.in. PKWP i Caritas Polska włącza się także w odbudowę placówek zniszczonych wskutek wojny, m.in. w Aleppo.

Celem projektu "Mazowsze dla Syrii" jest zebranie do końca lipca br. kwoty 1 mln zł, która, jak zapewnił abp Arbach, pozwoli na wykonanie znacznej części prac budowlanych, które rozpoczną się już wkrótce. Ten cel można wesprzeć poprzez wysłanie charytatywnego SMS-a na nr 72405 z hasłem "LUDZIENKI" - nawiązującym do utworu "Ludzieńki", przygotowanego przez mazowieckich artystów z myślą o tej syryjskiej inicjatywie.

Kampanię  "Mazowsze dla Syrii" honorowym patronatem objęli: kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, Wojewoda Warszawski oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. Partnerami akcji są: Koleje Mazowieckie, Związek OSP RP, Chorągiew Stołeczna ZHP, Chorągiew Mazowiecka ZHP, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Rada Krajowa Kół Gospodyń Wiejskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Mieszkańcy Mazowsza wybudują w Syrii szkołę im. Janusza Kusocińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.