Ministerstwo Sprawiedliwości: projekt nowelizacji ustawy o IPN był wielokrotnie przedstawiany publicznie

Ministerstwo Sprawiedliwości: projekt nowelizacji ustawy o IPN był wielokrotnie przedstawiany publicznie
(fot. shutterstock.com / praszkiewicz)
PAP / mp

MS wielokrotnie przedstawiało opinii publicznej projekt nowelizacji ustawy o IPN.

Wszystkie podmioty zainteresowane procesem legislacyjnym miały pełną możliwość zapoznania się z treścią projektu i zgłoszenia uwag - przekazał w poniedziałek resort sprawiedliwości.
"W związku z zawierającymi nieprawdziwe informacje publikacjami medialnymi na temat sposobu konsultowania nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości oświadcza, że wielokrotnie przedstawiało projekt szerokiej opinii publicznej. Działo się tak od lutego 2016 roku, gdy został on po raz pierwszy ogłoszony, poprzez poszczególne etapy procesu legislacyjnego" - podano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Resort podkreślił też, że pisma kierujące projekt do uzgodnień, opiniowana i konsultacji, zostały przekazane wszystkim członkom Rady Ministrów. Trafiły też do Rzecznika Praw Obywatelskich, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa, Prokuratora Generalnego, Krajowej Rady Prokuratorów, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Fundacji Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom.
MS przekazało ponadto, że projekt noweli był dostępny na stronach Biuletynu Informacji Publicznej, a bieżące informacje o postępach prac były publikowane na stronie ministerstwa. Zapisy noweli miały być też "przedmiotem licznych publikacji prasowych" - co, stwierdza resort - "potwierdza, że projekt funkcjonował w przestrzeni publicznej".
"Wszystkie podmioty zainteresowane procesem legislacyjnym miały pełną możliwość zapoznania się z treścią projektu i zgłoszenia uwag. Opinie te były publikowane w serwisie RCL (Rządowe Centrum Legislacji)" - napisano w oświadczeniu.
Resort przypomniał ponadto, że projekt noweli był omawiany z przedstawicielami Izraela. Efektem tych prac - jak przekazano - były zmiany w noweli, zakładające "wyłączenie z odpowiedzialności karnej osób prowadzących działalność historyczną i artystyczną".
W ubiegły wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o IPN. Zapowiedział jednocześnie, że skieruje ją w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. Nowela wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Nowela wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.
Na początku lutego, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ministerstwo Sprawiedliwości: projekt nowelizacji ustawy o IPN był wielokrotnie przedstawiany publicznie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.