Ministrowie środowiska obradują o klimacie

Ministrowie środowiska obradują o klimacie
Kraszewski dodał, że podczas obrad nie będzie omawiane polskie stanowisko w sprawie redukcji emisji CO2. (fot. michel_banabila / flickr.com)
PAP / slo

O ochronie klimatu i adaptacji do zmian klimatycznych rozmawiają we wtorek na nieformalnym spotkaniu w Sopocie ministrowie środowiska krajów UE. Polska prezydencja chce też omówić wspólne stanowisko UE na konferencję klimatyczną w Durbanie (RPA).

- Jest to jeden z efektów zmian klimatycznych. Musimy dokładnie zrozumieć te zmiany i jako politycy musimy zastanowić się, co powinniśmy zrobić, jakie miary powinniśmy przyjąć, aby zminimalizować skutki zmian klimatu - powiedział.

Minister poinformował, że druga sesja wtorkowego spotkania będzie poświęcona Konferencji Klimatycznej ONZ, która ma się odbyć pod koniec roku w Durbanie (RPA).

- Musimy jako Unia Europejska znaleźć wspólny mianownik i pewien nasz wspólny pogląd na to, jak chcemy Unię reprezentować na tej konferencji - powiedział. - Ta wspólna polityka nie jest łatwa. Tutaj trzeba pogodzić racje i temperamenty 27 państw - podkreślił.

DEON.PL POLECA

Kraszewski dodał, że podczas obrad nie będzie omawiane polskie stanowisko w sprawie redukcji emisji CO2. Wcześniej w rozmowie z PAP Kraszewski zaznaczył, że mimo objęcia przez Polskę prezydencji, polskie stanowisko w sprawie redukcji emisji CO2 nie zmieni się. Polska wywiąże się z obecnie obowiązującego celu emisji - 20 proc. do 2020 r., ale nie zgadza się na jego podwyższenie.

Według ministra Polska rozumie ambicje, jednak "chodzi nie tylko o ochronę klimatu, ale też interesy poszczególnych krajów. - Musimy stawiać sprawy redukcji CO2 bardzo jasno. To nie jest tylko stanowisko Polski, to jest sprawa wielu państw, które myślą podobnie jak my - mówił. - No cóż - tak się ta sprawa ułożyła, że tylko Polska zawetowała propozycję zwiększenia redukcji emisji CO2 do 2020 r. (do 25 proc.) - dodał.

To niezbity fakt, że Polska reprezentuje w tej chwili interes całej UE, ale w Sopocie nie będzie mowy o celach redukcyjnych - powiedział Kraszewski. - Będziemy mówili o tym, czy chcemy jako UE przedłużenia działania protokołu z Kioto w sprawie ochrony klimatu po zakończeniu jego obowiązywania - poinformował.

Udział w spotkaniu biorą prawie wszyscy szefowie resortów środowiska krajów Unii, krajów Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej: Norwegii, Szwajcarii oraz krajów kandydujących do UE: Chorwacji, Czarnogóry i Macedonii.

Nieformalne spotkanie ministrów środowiska UE w Sopocie, to trzecie tego typu spotkanie podczas polskiej prezydencji. Dwa poprzednie dotyczyły zdrowia i pracy. Takie spotkania są okazją do wymiany poglądów i dają możliwość przeprowadzenia politycznej debaty w sprawach, które kraj przewodniczący w Radzie UE wskazuje, jako najważniejsze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ministrowie środowiska obradują o klimacie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.