Morawiecki po szczycie V4: Silna Europa Środkowa to silna Polska, Węgry, Czechy i Słowacja

Morawiecki po szczycie V4: Silna Europa Środkowa to silna Polska, Węgry, Czechy i Słowacja
Fot. PAP/Jacek Szydłowski
PAP / pk

Silna Europa Środkowa to silna Polska, Węgry, Czechy i Słowacja - ocenił premier Mateusz Morawiecki po szczycie z udziałem szefów państw Grupy Wyszehradzkiej. "Razem możemy więcej" - podkreślił premier.

W piątek w Lublinie odbył się szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym uczestniczyli premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

"Silna Europa Środkowa to silna Polska. To silne Węgry, Czechy i Słowacja" - napisał po tym spotkaniu szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki na swoim koncie na Facebooku. Premier zapewnił też, że doskonale rozumieją to wszyscy pozostali przywódcy Grupy Wyszehradzkiej, z którymi spotkał się w Lublinie, w ramach trwającej polskiej prezydencji w V4.

"Nasze spotkania koordynacyjne, te odbywające się w formie telekonferencji i te w cztery, a właściwie osiem oczu, to już nie tylko kurtuazja i rytuał dyplomatyczny (jak to bywało za poprzednich rządów), ale silny, efektywny instrument budowania skutecznej polityki zagranicznej regionu. Udowadniamy to za każdym razem, gdy się spotkamy" - zapewnił Morawiecki w swoim poście.

Relacjonując piątkowe spotkanie poinformował internautów, że "najbardziej palącym" tematem spotkania była kwestia Białorusi. "Zgadzamy się, że powinny odbyć się wolne wybory, żeby naród białoruski mógł sam zadecydować o swojej przyszłości. Potępiamy tortury i brutalne traktowanie protestujących. Apelujemy o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych" - podkreślił premier.

Przyznał, że szefowie państw rozmawiali w Lublinie o "ofercie współpracy gospodarczej dla narodu białoruskiego" na przyszłość. "To wspólne projekty związane z małymi przedsiębiorcami i polityką energetyczną. Chcemy również zaproponować wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Białorusi na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej Council of the European Union" - poinformował Morawiecki.

"Poruszyliśmy również temat Inicjatywy Trójmorza - formatu, który ma budować przyszłość Europy środkowo-wschodniej. Łączy nas wspólnota interesów, dziedzictwo kulturowe, doświadczenie komunizmu i silna potrzeba szybkiej rozbudowy infrastruktury. Chcemy dogonić pod tym względem Europę zachodnią i w najbliższych tygodniach zostaną przedstawione pierwsze projekty infrastrukturalne w ramach budowanego Funduszu Trójmorza. Chcemy także zrównoważyć nierównowagę, jaką obserwujemy w wymianie handlowej z Chinami. Tutaj współpraca odbywa się w grupie państw 17+1" - dodał premier.

Poinformował również, że państwa V4 uzgodniły stanowisko dotyczące otrucia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. "Nierozerwalnie z nim wiąże się kwestia budowy rurociągu Nord Stream 2, który - naszym zdaniem - stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego regionu, i budzi nasz zdecydowany sprzeciw" - napisał Morawiecki.

Innym tematem rozmów była epidemia koronawirusa. "Nasza odpowiedź na epidemię powinna być taka, żeby nie doprowadzić do kolejnego lockdownu. Nie chcemy zamykać gospodarki, ale jednocześnie podchodzimy do wirusa z pokorą" - zapewnił.

Według relacji Morawieckiego szefowie rządów państw V4 dyskutowali też o pomocy dla "greckich przyjaciół w związku z tragedią, która dotknęła jeden z obozów dla uchodźców" na wyspie Lesbos. Premier przypomniał, że Polska już teraz przygotowała 150 domów modułowych, aby posłać je do Grecji i pomóc w odbudowie infrastruktury. "Dalsze kroki będą tematem mojej rozmowy z greckim premierem Kyriakosem Mitsotakisem" - zapowiedział.

Kończąc swój wpis Morawiecki podziękował premierom: Czech - Andrejowi Babiszowi, Słowacji - Igorowi Matoviczowi i Węgier - Viktorowi Orbanowi. "Razem możemy więcej" - zakończył.

W dopisku pod swoją relacją pochwalił się, że premierzy "po udanym spotkaniu" wypili razem piwo. "Oczywiście bezalkoholowe" - zapewnił.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Morawiecki po szczycie V4: Silna Europa Środkowa to silna Polska, Węgry, Czechy i Słowacja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.