MRPiPS przeznaczy 6 mln na program pomocy osobom bezdomnym. Program jest uzupełnieniem ustawowych obowiązków samorządów

MRPiPS przeznaczy 6 mln na program pomocy osobom bezdomnym. Program jest uzupełnieniem ustawowych obowiązków samorządów
(fot. Mihály Köles / Unsplash)
PAP / pch

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło 6 mln złotych na realizację programu "Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym" w roku 2019. Jego celem jest wspieranie działań służących przeciwdziałaniu i rozwiązywaniu problemu bezdomności.

MRPiPS przeznaczyło 6 mln złotych na program pomocy osobom bezdomnym. Ma on inspirować i wspierać działania służące przeciwdziałaniu i rozwiązywaniu problemu bezdomności. Program ten jest uzupełnieniem ustawowych obowiązków samorządów gmin, dotyczących przeciwdziałania bezdomności. O środki z puli 6 mln zł starać się mogą organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność statutową w zakresie pomocy społecznej.

Jak podkreśliła szefowa resortu Elżbieta Rafalska, cytowana w komunikacie prasowym, "bezdomność to problem, z którym mierzymy się od lat. To jedna z najbardziej tragicznych form wykluczenia społecznego". Jej zdaniem, bez naszego wsparcia osoby bezdomne pozostają zdane tylko na siebie, oderwane od jakichkolwiek więzi społecznych.

"Poprzez program «Pokonać bezdomność» chcemy dodatkowo zachęcić organizacje, fundacje czy stowarzyszenia, by swoimi pomysłami, często bardzo nowatorskimi i nad wyraz skutecznymi, wsparły gminy w niesieniu pomocy osobom bezdomnym" - wskazała Rafalska.

Dofinansowanie w ramach programu można uzyskać w ramach czterech modułów. Pierwszy to prowadzenie działań profilaktycznych, drugi aktywizuje osoby bezdomne. Trzeci ma na celu wsparcie podmiotów w dostosowaniu prowadzonych przez nie placówek świadczących usługi dla osób bezdomnych do obowiązujących standardów, natomiast czwarty ma inspirować do wdrażania nowych rozwiązań w zakresie pomocy osobom bezdomnym.

Moduły trzeci oraz czwarty zostały w tym roku rozszerzone. W ramach trzeciego dodana została możliwość otrzymania dofinansowania na dostosowanie budynków do obowiązujących standardów, które są przeznaczone dla osób bezdomnych, a czwarty rozszerzony został o organizację 12 spotkań w województwach poświęconych m.in.: mieszkalnictwu, streetworkingowi, współpracy gmin z organizacjami pozarządowymi w procesie pomocy i wsparcia osób bezdomnych.

Jak podkreślono w komunikacie MRPiPS, o środki finansowe z programu "Pokonać bezdomność" ubiegać się mogą organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i fundacje (z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie) oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 3 tej ustawy prowadzące działalność statutową w zakresie pomocy społecznej. Oferty konkursowe można składać do 7 stycznia 2019 r., do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego właściwego ze względu na miejsce realizacji projektu.

Minister Rafalska zaapelowała również o pomoc dla bezdomnych w związku z zimową porą roku i niskimi temperaturami. Podkreśliła, że wychłodzenie organizmu prowadzi w skrajnych przypadkach do śmierci, dlatego tak ważne są w tym czasie "stały monitoring służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, dobra koordynacja działań oraz właściwe reagowanie wszystkich, dla których los osób najbardziej potrzebujących naszej pomocy nie jest obojętny".

Jak podało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, od początku listopada z powodu wychłodzenia zmarło w Polsce już 27 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MRPiPS przeznaczy 6 mln na program pomocy osobom bezdomnym. Program jest uzupełnieniem ustawowych obowiązków samorządów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.