MRPiPS: szacowana stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1 proc.

MRPiPS: szacowana stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1 proc.
(fot. depositphotos.com)
PAP / ml

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1 proc. i utrzymała się na tym samym poziomie co w lipcu – wynika z szacunków MRPiPS. W rejestrach urzędów pracy figuruje pół tysiąca mniej osób niż przed miesiącem.

Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w sierpniu stopa bezrobocia nie wzrosła względem poprzedniego miesiąca i nadal utrzymuje się na poziomie 6,1 proc. Lipiec był pierwszym miesiącem od wybuchu pandemii, w którym nie zanotowano wzrostu tego wskaźnika.

Komentując te dane, szefowa MRPiPS powiedziała PAP, że "to kolejny dowód na to, że po okresie zamrożenia gospodarki i wynikających z tego ograniczeniach sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować".

"Pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły" – zauważyła.

Ze wstępnych danych MRPiPS wynika również, że liczba bezrobotnych w końcu sierpnia 2020 r. wyniosła 1 mln 29 tys. osób, co stanowi nieznaczny, bo o pół tysiąca osób, spadek względem lipca. Spadek ten zanotowano w dziesięciu województwach.

DEON.PL POLECA

W pięciu województwach zanotowano z kolei zmniejszenie natężenia bezrobocia – spadek ukształtował się w przedziale 0,1-0,2 proc. Dotyczy to województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

Zdaniem Marleny Maląg, wpływ na te wskaźniki "niewątpliwie miały działania zaproponowane w tarczy antykryzysowej". I przypomniała, że dzięki instrumentom tarczy udało się ochronić 5 mln miejsc pracy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

MRPiPS: szacowana stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1 proc.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.