Nadchodzi wichura. Xynthia nad Polską

Nadchodzi wichura. Xynthia nad Polską
Wichury szaleją też w Niemczech, gdzie śmierć poniosły już cztery osoby (fot. EPA/ULI DECK)
PAP / tvn24 / wab

W poniedziałek będzie wiał silny i porywisty wiatr. Może osiągnąć prędkość nawet 90 km/h. Policjanci apelują, by nie stawiać samochodów pod liniami wysokiego napięcia, nie wybierać się na spacer do lasu i skontrolować, co trzymamy na balkonach.

Silny wiatr to konsekwencje przechodzącego przez Europę niżu Xynthia. Nawałnica we Francji zabiła co najmniej 45 osób. Obecnie wichury szaleją też w Niemczech, gdzie śmierć poniosły już cztery osoby. W wielu miejscach prędkość wiatru dochodziła do 160 km/h.

W poniedziałek większość Polski znajdzie się pod chmurami. Miejscami możliwe są przelotne opady deszczu. Najwięcej przejaśnień wystąpi na południu kraju - tam również będzie najcieplej. Chłodniej w centrum (7 st.) i na północy (2 st.) kraju. Odczuwalna temperatura może być jednak sporo niższa.

Wszystko przez silny wiatr. W Karkonoszach osiągnie nawet 150 km/h, w Tatrach - 120 km/h. W górach możliwe zamiecie. Niewiele lepiej będzie w pozostałej części kraju, gdzie porywy wiatru wyniosą nawet 80 km/h. Na Bałtyku zapowiadany jest sztorm.

Policja apeluje, że jeśli jest to możliwe, by nie poruszać się samochodami. Najlepiej je zostawić w domu, a przynajmniej nie pod liniami wysokiego napięcia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nadchodzi wichura. Xynthia nad Polską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.