Należy zastanowić się nad formułą komisji etyki
Posłowie sejmowej komisji etyki poselskiej uważają, że należy zastanowić się nad formułą funkcjonowania tej komisji. W uchwale przyjętej w środę podkreślają, że obecnie Regulamin Sejmu nie pozwala na zdecydowane reakcje na zachowania posłów.
Uchwała komisji to element debaty o obniżeniu poziomu agresji w życiu politycznym, która wywiązała się po tragicznych wydarzeniach w łódzkim biurze PiS, gdzie w motywowanym politycznie ataku, jedna osoba została zastrzelona, a druga ciężko raniona nożem.
"Chcielibyśmy, aby każde z ugrupowań zasiadających w parlamencie zaproponowało swoją koncepcję zmian w tym zakresie. Wierzymy, że to właśnie takie działania mogą doprowadzić nas do celu, jakim jest wyeliminowanie języka agresji i drastycznych wypowiedzi polityków" - podkreślono w uchwale.
"Mimo ogromnego poruszenia, jakie wywołała łódzka tragedia, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że po raz kolejny stajemy w tym samym punkcie - wszyscy mamy świadomość, że przełamana została kolejna bariera, kolejna granica, która do tej pory wydawała się nieprzekraczalną" - czytamy w uchwale.
W ocenie komisji, "rzetelność, bezinteresowność, dbałość o dobre imię Sejmu, jawność i odpowiedzialność - czyli oficjalny katalog zasad etyki poselskiej, za sprawą temperatury życia politycznego niejednokrotnie stawał się zbiorem deficytowych wartości". "Debata publiczna, w demokratycznym kraju może i powinna być wyrazista, lecz musi szanować godność osoby ludzkiej i pluralizm poglądów" - napisano w uchwale komisji.
Według komisji, nie można zaakceptować sytuacji, w której "tragedia po raz kolejny zamiast przesłanką do refleksji staje się impulsem do podgrzewania sporu politycznego". Komisja apeluje też "do przedstawicieli wszystkich partii politycznych o bardziej uważny dobór argumentacji w codziennych polemikach z koleżankami i kolegami z ław poselskich".
"Kolejna tragedia stała się inspiracją do wielu godnych uznania i pochwały zapowiedzi obniżenia poziomu agresji w debacie publicznej. W związku z tym pragniemy gorąco zachęcić przedstawicieli wszystkich klubów i kół, do podjęcia ściśle sprecyzowanych działań, na rzecz ograniczenia agresji, towarzyszącej pracy naszego parlamentu. Wspólnie zadbajmy, by i tym razem nie były to tylko deklaracje" - napisali członkowie komisji etyki.
Wcześniej Rybicki zapowiedział pracę nad zmianami w Regulaminie Sejmu, które miałyby umożliwić komisji szybszą reakcję na nieetyczne zachowania posłów. Jak mówił, należy zwiększyć szybkość reakcji Sejmu i komisji etyki na nieetyczne zachowania posłów oraz informowania o karach dla posłów.
W czwartek w tej sprawie spotkają się komisje: etyki poselskiej oraz regulaminowa i spraw poselskich, a w piątek Rybicki będzie rozmawiał z Konwentem Seniorów.
Skomentuj artykuł