Narada kierownictw MSZ Polski i Ukrainy
Pod przewodnictwem szefów MSZ Polski i Ukrainy Grzegorza Schetyny i Pawło Klimkina odbędą się w czwartek w Warszawie konsultacje kierownictw Ministerstw Spraw Zagranicznych obu krajów - poinformował PAP rzecznik prasowy MSZ Marcin Wojciechowski.
Poprzednie takie spotkanie odbyło się w maju 2014 roku w Kijowie; tego typu narady mają miejsce raz w roku. - Są one doskonałą okazją do przejrzenia agendy współpracy między naszymi krajami, podsumowania tego, co się udało zrobić oraz przyjęcia planu na przyszłość - powiedział rzecznik MSZ.
Podczas konsultacji omówione zostaną zarówno kwestie związane z relacjami dwustronnymi, jak i proces wdrażania reform na Ukrainie oraz europejskie aspiracje tego kraju. - Dokonamy przeglądu współpracy w ubiegłym roku, nie tylko w zakresie polityki zagranicznej, ale także kwestii będących w kompetencji innych resortów; będzie m.in. mowa o dalszym wspieraniu przez Polskę ukraińskich reform, przede wszystkim decentralizacji oraz walki z korupcją - zapowiedział Wojciechowski.
Rozmowa będzie też dotyczyć stosunków ukraińsko-unijnych, w tym kwestii wdrażania przez Ukrainę reform związanych z implementacją umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, a także dialogu wizowego.
- Oczywiście będziemy też mówić o kwestiach bezpieczeństwa i sytuacji na wschodniej Ukrainie, w tym o realizacji porozumień mińskich - dodał rzecznik MSZ.
Rozmowy potrwają cały dzień; około południa planowana jest konferencja prasowa obu ministrów spraw zagranicznych w siedzibie resortu przy al. Szucha.
W ubiegłym tygodniu doszło do pierwszego od miesięcy poważnego starcia między prorosyjskimi separatystami a oddziałami ukraińskimi we wschodniej Ukrainie. W rejonie miejscowości Marjinka, gdzie doszło do walk, zginęli dwaj ukraińscy żołnierze, a 30 zostało rannych. Rebelianci informowali o 15 ofiarach śmiertelnych, w tym o cywilach. Obie strony oskarżają się o sprowokowanie nowego wybuchu przemocy.
Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin zarzucił prorosyjskim separatystom naruszenie rozejmu na wschodzie kraju. Z apelem o przestrzeganie rozejmu na Ukrainie zwróciło się ONZ i UE.
Skomentuj artykuł