Nie ma informacji o zagrożeniu bezpieczeństwa przed konferencją bliskowschodnią

Nie ma informacji o zagrożeniu bezpieczeństwa przed konferencją bliskowschodnią
(fot. shutterstock.com)
PAP / kk

W związku z konferencją bliskowschodnią w Warszawie został wprowadzony stopień alarmowy ALFA, który zobowiązuje służby dbające o bezpieczeństwo, w tym policję, do podwyższonej gotowości. Według policji nie ma obecnie informacji o zagrożeniu bezpieczeństwa.

Prowadzimy działania prewencyjne, na tę chwilę nie ma informacji o żadnym realnym zagrożeniu bezpieczeństwa - powiedział PAP w poniedziałek insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji.

Stopień alarmowy ALFA został wprowadzony w poniedziałek i obowiązywać będzie do piątku, do końca dnia. Rzecznik KGP podkreśla, że choć jest to najniższy z czterech stopni alarmowych, jest zobowiązaniem zarówno dla służb, jak i obywateli.

"W tym czasie służby dbające o bezpieczeństwo muszą zachować czujność. Na chwilę obecną są to działania prewencyjne, nie ma informacji o żadnym realnym zagrożeniu" - powiedział PAP Ciarka. W związku ALFĄ na stołecznych ulicach można spodziewać się większej liczby patroli, nie wszyscy funkcjonariusze będą pełnić służbę w mundurze. KGP nie ze względu na bezpieczeństwo nie podaje, ilu policjantów zostało przydzielonych do zabezpieczania organizowanej Warszawie w dniach 13-14 lutego konferencji bliskowschodniej. Policja współpracuje też ze strażą pożarną, żandarmerią wojskową, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz innymi służbami.

KGP apeluje o szczególną czujność do mieszkańców stolicy oraz osób, które w dniach 11-15 lutego będą przebywać w Warszawie. "Chodzi o zwracanie uwagi na sytuacje, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie, czyli nietypowo zachowujące się osoby, pozostawione w miejscu publicznym bez opieki pakunki, plecaki czy walizki" - powiedział Ciarka. Wszelkie niepokojące sytuacje należy zgłaszać za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

Rzecznik policji dodał, że funkcjonariusze będą zwracać uwagę również na samochody pozostawione w pobliżu miejsc spotkań oraz zakwaterowania delegatów. Na wielu ulicach, również w pobliżu hoteli, obowiązuje czasowy zaraz zatrzymywania się wraz z tablicą informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Osoby wjeżdżające na teren budynków, w których przebywają delegaci, mogą spodziewać się kontroli.

Rzecznik KGP ostrzega kierowców przed możliwością wyłączenia z ruchu ulic, którymi będą przejeżdżały zagraniczne delegacje. "Ze względu na bezpieczeństwo nie podajemy wcześniej informacji, kiedy ani którędy taki przejazd się odbędzie. Apelujemy do kierujących o współpracę ze służbami i dostosowywanie się do poleceń. Ruch będzie płynnie przywracany" - powiedział PAP Ciarka.

W dniach 11-15 lutego obowiązuje także drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP, dotyczy on zagrożeń pojawiających się w cyberprzestrzeni. "W dzisiejszych czasach dużo dzieje się w świecie wirtualnym i tam również mogą pojawiać się różnego rodzaju sytuacje mające wpływ na porządek czy bezpieczeństwo państwa. Służby są zobowiązane do zwiększenia czujności na to, co pojawia się w cyberprzestrzeni" - powiedział insp. Ciarka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie ma informacji o zagrożeniu bezpieczeństwa przed konferencją bliskowschodnią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.