"Niech rząd odwoła się od wyroku ws. aborcji"

PAP / drr

Jan Dziedziczak (PiS) i prezes Prawicy RP Marek Jurek zaapelowali we wtorek do polskiego rządu o odwołanie się od negatywnego dla Polski wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie nastolatki, której szpital w Lublinie odmówił usunięcia ciąży.

- Przyjęcie tego wyroku oznaczać będzie zgodę na swego rodzaju dzieciobójstwo prenatalne na życzenie - mówił Jurek na konferencji prasowej w Sejmie. - Oczekujemy odwołania polskiego rządu od wyroku - dodał.

Prezes Prawicy RP domagał się też informacji, jakie wyjaśnienia rząd złożył Trybunałowi i czy bronił polskiego prawa.

W ocenie Jurka wyrok ETPC "oznacza zmianę polskiego prawa". - Rząd przyjął doktrynę "Gazety Wyborczej", że każde dziecko pary gimnazjalistów nie ma prawa do urodzenia i jest to katastrofalna zmiana polskiego prawa - stwierdził polityk Prawicy RP. - W Europie Zachodniej niektóre kraje wprowadzają ustawy dopuszczające rozdawanie środków wczesnoporonnych dziewczętom w wieku licealnym - dodał.

Dziedziczak, który jest szefem parlamentarnego zespołu na rzecz ochrony życia i rodziny, zapowiedział z kolei przygotowanie zapytania poselskiego w sprawie wyroku Trybunału w Strasburgu. - Chcemy znać odpowiedzi na wszystkie pytania - podkreślił.

Pod koniec października polska nastolatka, która w 2008 r. w wieku 14 lat zaszła w ciążę w wyniku gwałtu i której szpital w Lublinie odmówił aborcji, wygrała w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Polska będzie musiała wypłacić jej zadośćuczynienie w wysokości 30 tys. euro.

Trybunał w Strasburgu orzekł jednogłośnie, że Polska naruszyła trzy przepisy europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności: zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania, prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, a także prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Niech rząd odwoła się od wyroku ws. aborcji"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.