Niemal metr śniegu na Kasprowym Wierchu

Niemal metr śniegu na Kasprowym Wierchu
Do i tak trudnych warunków na południu Polski spowodowanych powodziami dołożyły się opady gęstego śniegu. (fot. PAP/Grzegorz Momot)
PAP / mik

Niemal metr śniegu i minus 3 stopnie Celsjusza - takie warunki panują w środę w na Kasprowym Wierchu w Tatrach. Ratownicy TOPR ostrzegają przed wyjściem w góry. Świeży, ciężki śnieg jest słabo związany z podłożem.

W Tatrach trwa sezon wycieczek szkolnych. - Grupy absolutnie nie powinny wychodzić na szlaki powyżej schronisk. Śniegu w górach przybywa, a sytuacja robi się niebezpieczna - powiedział PAP ratownik dyżurny TOPR, Rafał Guziak.

Ta nietypowa jak na drugą połowę maja sytuacja pogodowa zmusiła ratowników TOPR do ogłoszenia drugiego, umiarkowanego stopienia zagrożenia lawinowego. Powyżej 1100 m n.p.m. panują warunki typowo zimowe. Szlaki znajdują się pod warstwą mokrego śniegu i są nieprzetarte, a temperatury ujemne.

Od piątku ma nastąpić wzrost temperatury na Podhalu - przewidują synoptycy. Wzrost temperatury i gwałtowne topnienie śniegu w górach może ponownie podnieść poziom wody w rzekach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemal metr śniegu na Kasprowym Wierchu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.