Niezwykła pasja emeryta z Wielkopolski. Buduje przedwojenne szybowce

Niezwykła pasja emeryta z Wielkopolski. Buduje przedwojenne szybowce
Fot. depositphotos.com / Facebook
poznan.tvp.pl / kb

Jako emeryt buduje szybowce na podstawie projektów przedwojennych modeli. Jerzy Gruchalski liczy, że jego konstrukcje już za nie długo wzbiją się w powietrze. 

W warsztacie spędza codziennie minimum 8 godzin. Wykonanie szybowca zajmuje mu co najmniej rok. Każdy element konstrukcji, od drewnianych szkieletów po metalowe okucia Jerzy Gruchalski wykonuje samodzielnie. 

Emeryt buduje szybowce

"Takie jedno żeberko kiedyś musiałem budować dwa dni, ale zrobiłem różne przyrządy, więc teraz zajmuje mi to 8 godzin - mówi Jerzy Gruchalski.

"Emeryt z wielkopolski buduje repliki szybowców w skali jeden do jednego. Mężczyzna przekonuje, że jedyną różnicą w konstrukcji od oryginału wojennego to rodzaj użytego kleju. 

DEON.PL POLECA


Budowa szybowca to koszt ok. 5 tys. złotych. Przed wojną była to równowartość jednej czwartej domu. Szybowiec autorstwa Jerzego Gruchalskiego ma wznieść się w powietrze jeszcze w tym miesiącu.

Źródło: poznan.tvp.pl / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bł. Anna Katarzyna Emmerich

Osiemnaście godzin, które wstrząsnęły światem. Okrucieństwo katów, wyszydzenie, pogarda ze strony podburzonego tłumu, opuszczenie, tchórzostwo Apostołów i Uczniów. Pasja według objawień mistyczki Anny Katarzyny Emmerich to niezwykle szczegółowy opis Męki Pańskiej, rozpisany na poszczególne godziny...

Skomentuj artykuł

Niezwykła pasja emeryta z Wielkopolski. Buduje przedwojenne szybowce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.