Nowa iluminacja Pałacu Kultury i Nauki

Zobacz galerię
Nowa iluminacja Pałacu Kultury i Nauki
Nowa iluminacja Pałacu Kultury i Nauki (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / ad

W czwartek po południu włączono nowe oświetlenie Pałacu Kultury i Nauki. Nowa iluminacja będzie działać codziennie, od zmierzchu do północy. Na energooszczędną iluminację jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków stolica wydała 2,2 mln zł.

Do oświetlenia budynku wykorzystano lampy LED o mocy 600 i 150 W, które zostały rozmieszczone na różnych poziomach budynku. Dzięki temu oświetlone będą wszystkie elewacje na wysokości od 6. do 30. piętra. Radni we wrześniu br. przeznaczyli na ten cel 2,2 mln zł.

DEON.PL POLECANowa iluminacja zużywa mniej więcej tyle energii, co jedna z szybkobieżnych wind w PKiN, czyli czterokrotnie mniej niż tradycyjne systemy oświetleniowe. Całość sterowana jest komputerowo. W okresie świątecznym na Pałacu wyświetlana będzie choinka - poinformowała rzecznika PKiN Ewelina Dudziak-Stalęga.

Oświetlenie wykorzystywane będzie m.in. podczas świąt państwowych. W Święto Niepodległości, 11 listopada Pałac będzie mógł przybrać barwy polskiej flagi. Ponadto dzięki nowym lampom możliwe będzie wyświetlanie logo organizowanych w Warszawie imprez, czy treści związanych z różnymi rocznicami. Obecnie wykorzystuje się w tym celu rozwieszane na fasadzie budynku transparenty.

Jak wcześniej mówił zastępca gabinetu prezydent miasta Jarosław Jóźwiak, specjalna iluminacja ma być włączona także w dniu inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE w lipcu 2011 r. Na razie nie wiadomo, jak będzie ona wyglądać. W 2008 r., kiedy prezydencję obejmowała Francja, specjalnie oświetlona została wieża Eiffla. Najbardziej znany architektoniczny obiekt stolicy Francji przybrał wówczas barwy Unii - wieża jarzyła się błękitnym światłem, pojawiło się na niej także 12 żółtych gwiazd.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa iluminacja Pałacu Kultury i Nauki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.