Nowa proponowana płaca minimalna w 2017 r.

Nowa proponowana płaca minimalna w 2017 r.
(fot. shutterstock.com)
PAP / ml

Propozycję ustalenia płacy minimalnej w 2017 r. na poziomie 1920 zł przekaże rząd Radzie Dialogu Społecznego - poinformował w piątek PAP minister Henryk Kowalczyk po piątkowym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów. Sprawą musi się jeszcze zająć sama Rada Ministrów.

W tym roku płaca minimalna wynosi 1850 zł.
- 1920 zł - taką propozycję płacy minimalnej skieruje rząd do Rady Dialogu Społecznego - powiedział PAP minister Kowalczyk. Stanowiskiem w tej sprawie rząd powinien się zająć na najbliższe posiedzeniu - we wtorek.
Związki zawodowe i organizacje pracodawców reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego nie porozumiały się wcześniej co do wspólnej propozycji przyszłorocznej płacy minimalnej. Teraz rząd przedstawi Radzie swoją propozycję, która będzie negocjowana. Rząd ma czas na wydanie rozporządzenia w sprawie płacy minimalnej na 2017 r. do 15 lipca.
Trzy centrale związkowe 19 maja przyjęły wspólne stanowisko w sprawie wskaźników wzrostu wynagrodzeń w 2017 r. i minimalnej płacy. Zgodnie z nim wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. miałby wynieść nie mniej niż 6,5 proc. - czyli do 1970,25 gr.
Pracodawcy nie uzgodnili wspólnego stanowiska, zaproponowali ustawowy wzrost płacy minimalnej - o 12 zł, czyli do kwoty 1862 zł. Konfederacja Lewiatan proponuje z kolei 1900 zł.
Jeśli po przedstawieniu RDS propozycji rządu strony podczas negocjacji nie dojdą do wspólnego stanowiska, rząd ustali płacę minimalną na przyjętym w piątek poziomie. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa proponowana płaca minimalna w 2017 r.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.