Nowak: MDM ma pomóc młodym ludziom

Nowak: MDM ma pomóc młodym ludziom
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / psd

Rządowy program "Mieszkanie dla Młodych" (MDM) ma pomóc młodym ludziom w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym - powiedział w środę szef resortu transportu Sławomir Nowak.

W środę w Sejmie odbywa się pierwsze czytanie projektu ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. program "Mieszkanie dla młodych". wcześniej na konferencji prasowej, że program ma pomóc młodym ludziom w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym.

Sławomir Nowak, na wcześniejszej konferencji prasowej podkreślił, że projekt umożliwi, dzięki wsparciu rządu, budowę mieszkań także w mniejszych miejscowościach. "Nic nie stoi na przeszkodzie, by w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma dużego dewelopera, ludzie stworzyli spółdzielnię w celu zbudowania minimum domu dwumieszkaniowego - powiedział.

Program "Mieszkanie dla młodych" (MDM) ma być skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia i pomóc im w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

DEON.PL POLECA

Pomoc państwa obejmie też zakup mieszkania w budynku z rynku pierwotnego, który będzie zawierał minimum dwa lokale, każdy o powierzchni do 75 m kw.

Nowak zapewnił, że program musi "być równy, dla wszystkich taki sam". "W toku prac parlamentarnych będziemy o tym rozmawiali. Raczej nie będziemy się zgadzali na budowę domków jednorodzinnych" - powiedział.

Minister transportu poinformował, że Zbigniew Rynasiewicz (PO), który zastąpi Tadeusza Jarmuziewicza na stanowisku wiceministra transportu, ma odpowiadać za transport drogowy, autostradowy, lotniczy, a także za sprawy parlamentarne. "Pan Rynasiewicz jest wybitnym ekspertem, jeśli chodzi o sprawy związane z transportem, infrastrukturą. Będzie on pilnował projektów drogowych, autostradowych, również transportu lotniczego. Cieszę się bardzo, że zgodził się objąć funkcję po ministrze Jarmuziewiczu" - podkreślił.

Zdaniem Nowaka Rynasiewicz obejmie "sprawy i działki trudne". "W kilku miejscach - powiedziałbym nawet krytyczne; ale wierzę, że jego doświadczenie, zaangażowanie, wiedza, mądrość i osobista, ludzka uczciwość, a także przyzwoitość pomogą mi w prowadzeniu tych wszystkich spraw związanych z transportem drogowym, autostradowym i lotniczym" - powiedział.

Szef resortu transportu podziękował byłemu wiceministrowi Jarmuziewiczowi za 1,5 roku "dobrej współpracy".

Jarmuziewicz został odwołany na początku tygodnia. Pod koniec maja media donosiły o notatce sporządzonej przez pracownika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), z której wynikało, że Jarmuziewicz spotykał się nieformalnie z przedstawicielami firmy Alpine Bau i rozmawiał o budowie odcinka autostrady A1. Tymczasem pracownicy resortu mieli zakaz spotkań towarzyskich z przedstawicielami firm wykonujących inwestycje zlecone przez GDDKiA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowak: MDM ma pomóc młodym ludziom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.