Nowy marszałek. Wybór pewnie w dniu expose

Nowy marszałek. Wybór pewnie w dniu expose
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / drr

Wybór nowego marszałka Sejmu nastąpi prawdopodobnie na początku dodatkowego posiedzenia Sejmu, kiedy to nowa premier Ewa Kopacz wygłosi expose - powiedział w środę dziennikarzom wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk.

Kopacz - obecna marszałek Sejmu i kandydatka koalicji PO-PSL na nowego premiera - nie wykluczyła w środę, że po 26 września zwoła dodatkowe, jednodniowe posiedzenie Sejmu, na którym - już jako szefowa rządu - wygłosi expose w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Nie ma jeszcze dokładnego terminu posiedzenia, na którym zostanie wygłoszone expose. "Pani marszałek wspomniała, iż takie posiedzenie mogłoby się odbyć. Nie wiem czy ma sprecyzowany pogląd, natomiast jedno jest pewne - jeżeli będzie gotowa do wygłoszenia expose, to trzeba takie posiedzenie zwoływać jak najszybciej" - powiedział Grabarczyk.

Jego zdaniem, na początku tego dodatkowego posiedzenia prawdopodobnie wybrany zostanie nowy marszałek Sejmu. "Chyba to będzie konieczne, bo przed powołaniem na funkcję szefa rządu, pani marszałek nie może pełnić (obecnej) funkcji" - zaznaczył Grabarczyk.

Kopacz zapowiedziała w środę, że rezygnację z funkcji marszałka Sejmu złoży jeszcze przez zaprzysiężeniem rządu. Nie chciała jednak odpowiedzieć na pytanie kto zostanie jej następcą. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że największe szanse na to ma właśnie Grabarczyk, choć media wskazują jeszcze na obecnego szefa MSZ Radosława Sikorskiego. PAP otrzymała jednak we wtorek zapewnienie w dwóch niezależnych źródłach, że szef polskiej dyplomacji będzie kontynuował pracę w resorcie.

DEON.PL POLECA

Premier Donald Tusk, który 1 grudnia obejmie funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, we wtorek złożył na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego dymisję. Prezydent przyjmie ją w czwartek o godz. 14. W piątek o godz. 8.30 planowane jest spotkanie prezydenta z Kopacz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy marszałek. Wybór pewnie w dniu expose
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.