O godz. 16 przylatują ciała ofiar katastrofy

O godz. 16 przylatują ciała ofiar katastrofy
(fot. PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY)
PAP / mik

O godz. 16 w środę przyleci do Warszawy samolot z ciałami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Na pokładzie ma być 30 trumien - powiedział minister w Kancelarii Premiera Michał Boni.

Przylot kolejnego samolotu z ciałami ofiar jest planowany na czwartek, lądowanie na Okęciu ma nastąpić także o godz. 16.

Według ostatnich wiadomości z Moskwy, dotychczas zidentyfikowano ciała 64 ofiar sobotniej katastrofy.

Boni powiedział w środę w radiu TOK FM, że w czwartek, ok. godz. 11-12, ma się znaleźć w Polsce także ciało ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Jego szczątki zostaną przewiezione w kondukcie do Belwederu, tam trumna będzie wystawiona.

- Rodziny będą mogły odebrać przy tych przylotach trumny ze szczątkami, jeśli będą chciały natychmiast z lotniska, ale będzie czynne na Torwarze, w specjalnie przygotowanej scenografii, takie miejsce spoczynku, gdzie rodziny będą mogły mieć spotkanie, pożegnanie, a później wyprowadzenie trumien ze szczątkami do swoich grobów rodzinnych - tłumaczył Boni.

Minister przypomniał, że uroczystość żałobna poświęcona wszystkim ofiarom katastrofy odbędzie się w sobotę o godz. 12 na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. W niedzielę ma się odbyć msza św. i pogrzeb pary prezydenckiej na Wawelu.

Jak mówił Boni, z kolei w poniedziałek ok. godz. 12-13 odbędzie się w Warszawie, w kościele Św. Krzyża uroczysta msza św. i ceremonia pogrzebowa oficerów i generałów, w tym ordynariusza polowego WP bp Tadeusza Płoskiego. Również na poniedziałek, ok. godz. 16-17, jest planowany pochówek prezydenta Kaczorowskiego. - Jeszcze trwają ustalenia z rodziną - zaznaczył Boni.

Minister powiedział, że rząd przyjął założenie, że każda rodzina sama decyduje o pochówku. - Oczywiście wszystkie uroczystości, wszystkie te zdarzenia odbywają się na koszt państwa i mogą mieć charakter państwowy, jeśli rodzina wybiera takie rozwiązanie - mówił. - Ustalenia trwają, wiemy już mniej więcej, kto chciałby być pochowany u siebie lokalnie, kto w Warszawie na Powązkach w Alei Zasłużonych - dodał.

- Myślimy także o tym, żeby w Warszawie na Powązkach zrobić taką kwaterę symboliczną "10 kwietnia 2010 r. Smoleńsk" - bo wydaje się, że rodziny mają prawo decydować, gdzie będę osoby pochowane - ale właśnie tu w Warszawie, na Powązkach - powiedział Boni.

Prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i 94 inne osoby, w tym przedstawiciele parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich, zginęli w sobotę w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Polska delegacja udawała się na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy mordu katyńskiego.

Ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostało sprowadzone do kraju w niedzielę. We wtorek do Polski sprowadzono trumnę ze zwłokami prezydentowej Kaczyńskiej. Trumny od wtorku wystawione są w Pałacu Prezydenckim, gdzie tysiące osób oddaje hołd zmarłej tragicznie parze prezydenckiej.

Trasa przejazdu konduktu z ciałami ofiar katastrofy

Zostaną one przewiezione i wystawione w hali na warszawskim Torwarze, gdzie odbywać się będzie czuwanie modlitewne.

- Modlitwy podczas czuwania przy zmarłych prowadzić będą duchowni. Nabożeństwa mają mieć charakter prywatny i będą zamknięte dla mediów - dodała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

Z powodu uroczystości, które odbywać się będą na Torwarze, czasowo wyłączony zostanie ruch na ul. Łazienkowskiej. Stołeczny ratusz wprowadził też aż do odwołania zakaz zatrzymywania się na tej ulicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O godz. 16 przylatują ciała ofiar katastrofy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.