Obaj kandydaci PO wygrywają z Kaczyńskim

Obaj kandydaci PO wygrywają z Kaczyńskim
osoba kontrkandydata w pierwszej turze wyborów nie ma większego znaczenia dla szans wyborczych Lecha Kaczyńskiego (fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / wab

Pierwszą turę wyborów wygrywa każdy z dwóch potencjalnych kandydatów Platformy Obywatelskiej. Niezależnie od tego, czy byłby nim Radosław Sikorski czy Bronisław Komorowski, zyskałby więcej głosów niż obecny prezydent - wynika z sondażu CBOS-u. Jednak w obu przypadkach, w drugiej turze musiałby on zmierzyć się z Lechem Kaczyńskim.

Przewaga Radosława Sikorskiego byłaby jednak znacznie większa niż w przypadku Bronisława Komorowskiego. Sikorski mógłby liczyć na 39-proc. poparcie, Komorowskiego poparłoby 28 proc. głosujących. W obu przypadkach kandydat PO musiałby się zmierzyć w II turze wyborów z Lechem Kaczyńskim.

Po decyzji Donalda Tuska o niestartowaniu w wyborach prezydenckich za najlepszego kandydata PO ankietowani przez CBOS uznali Radosława Sikorskiego (18 proc.); dla 17 proc. badanych najlepszym kandydatem Platformy byłby Bronisław Komorowski.

Nazwiska innych polityków PO pojawiały się w odpowiedziach ankietowanych sporadycznie. Co setny respondent najchętniej widziałby w tej roli Jarosława Gowina lub Janusza Palikota. Jeszcze mniej osób (łącznie około 1 proc.) wymieniało Grzegorza Schetynę czy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Dla niewielkiej grupy ankietowanych najlepszym kandydatem PO byłby polityk spoza partii - widziano by w tej roli Andrzeja Olechowskiego, Jerzego Szmajdzińskiego lub Włodzimierza Cimoszewicza (po 1 proc. wskazań).

CBOS podkreśla, że opinie respondentów w sprawie kandydata PO sondowano za pomocą pytania otwartego jeszcze zanim Platforma ogłosiła tryb wyłaniania swojego przyszłego kandydata w wyborach.

Preferencje zwolenników PO co do tego, kto powinien reprezentować ich partię w nadchodzącym głosowaniu różnią się od przekonań wszystkich ankietowanych - wynika z sondażu.

Zadeklarowani zwolennicy PO w jeszcze większym stopniu niż ogół badanych koncentrują się na osobach Radosława Sikorskiego (33 proc. wskazań w tej grupie) oraz Bronisława Komorowskiego (31 proc.), praktycznie nie biorąc wówczas pod uwagę żadnych innych możliwych kandydatur. Tak jak ogół Polaków nie mają jednak zdecydowanego faworyta.

16 proc. wyborców PiS wskazało na Sikorskiego, a 17 proc. na Komorowskiego jako najlepszego kandydat PO w wyborach. 34 proc. wyborców SLD wskazało na Sikorskiego, a 28 proc. - na Komorowskiego.

Obecny prezydent ma ponad dwukrotnie większe poparcie niż trzeci liczący się pretendent do prezydentury - Andrzej Olechowski - na którego chciałoby głosować (w zależności od wariantu pytania) od 6 proc. do 8 proc. deklarujących udział w wyborach.

Trochę mniej głosów zebrałby Jerzy Szmajdziński (5 proc. i 3 proc. deklaracji), a jeszcze mniej osób gotowych jest głosować na Marka Jurka (2 proc. i 4 proc.).

Pozostali potencjalni kandydaci do prezydentury - Janusz Korwin-Mikke, Tomasz Nałęcz i Kornel Morawiecki - mają znikomą liczbę zwolenników.

Gdyby wybory odbywały się na początku lutego frekwencja wyniosłaby 59 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obaj kandydaci PO wygrywają z Kaczyńskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.