Od 16 do 22 marca ponad 206 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń; 10 zgonów

Od 16 do 22 marca ponad 206 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń; 10 zgonów
(fot. shutterstock.com / George Rudy)
PAP / mp

Między 16 a 22 marca br. odnotowano w Polsce ponad 206 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę; dziesięć osób zmarło - wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Najwięcej zachorowań odnotowano w tym czasie w woj. mazowieckim - ponad 37 tys., w woj. pomorskim - ponad 28 tys. i woj. wielkopolskim - ponad 26 tys. Na terenie kraju z powodu grypy i jej podejrzeń wystawiono w ciągu tych dni 915 skierowań do szpitala.
W tygodniu między 16 a 22 marca odnotowano z powodu grypy dziesięć zgonów; tyle co przez cały luty. Cztery osoby zmarły w woj. zachodniopomorskim, po dwie w Wielkopolsce i Łódzkiem oraz po jednej w woj. śląskim i lubuskim.
Łącznie przez pierwsze trzy tygodnie marca, od 1 do 22, zarejestrowano w Polsce ok. 720 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę; zmarły 22 osoby. W lutym odnotowano ponad milion zachorowań i podejrzeń; w styczniu - prawie 700 tys. W lutym z powodu grypy zmarło 10 osób; w styczniu nie zgłoszono takich przypadków.
Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.
Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko groźnych powikłań.
Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.
Grypa występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem. Od września 2016 r. do połowy sierpnia 2017 r. w sumie zarejestrowano ponad 4,8 mln zachorowań i podejrzeń, czyli 19 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu 2015/2016. Od września 2017 r. liczony jest kolejny sezon grypowy.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Od 16 do 22 marca ponad 206 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń; 10 zgonów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.