Od czwartku w gmachu parlamentu Światowy Zjazd Polonii

Od czwartku w gmachu parlamentu Światowy Zjazd Polonii
(fot. Velishchuk Yevhen / shutterstock)
PAP / jp

W czasie Światowego Zjazdu Polonii, który rozpocznie się w czwartek, będziemy wspólnie szukali odpowiedzi, w jaki sposób budować tożsamość narodową za granicą i działać na rzecz poprawy i obrony dobrego imienia Polski - zapowiedział szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski.

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy będzie obradował od czwartku do soboty w gmachu parlamentu. Zjazd organizowany jest w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

DEON.PL POLECAJakub Kowalski na środowej konferencji prasowej witał w imieniu marszałków Sejmu i Senatu: Marka Kuchcińskiego oraz Stanisława Karczewskiego przedstawicieli Polonii, którzy przybyli do Warszawy. Jak podkreślił, od czwartku to właśnie Polonia będzie gospodarzem w parlamencie.

Minister zauważył, że tegoroczny Zjazd odbywa się w szczególnym roku - 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyraził nadzieję, że podczas tego spotkania będzie okazja do dyskusji pomiędzy senatorami a Polonią na temat wypracowania lepszego modelu wspierania Polaków mieszkających za granicą, tak by ten model był bardziej efektywny.

- Będziemy wspólnie szukali odpowiedzi, w jaki sposób budować tożsamość narodową za granicą, w jaki sposób działać wspólnie na rzecz poprawy i obrony dobrego imienia Polski, wtedy, kiedy to jest potrzebne - zaznaczył szef Kancelarii Senatu. Jako przykład potrzeby takiej współpracy wskazał sprawę Pomnika Katyńskiego w Jersey City, usytuowanego w stanie New Jersey, na placu Exchange Place.

30 kwietnia burmistrz Fulop informował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie monument. Zapowiedział, że pomnik zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. Plany usunięcia pomnika wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie.

Szef Kancelarii Senatu podkreślił, że chciałby, aby przedstawiciele organizacji polonijnych - mimo istniejących między nimi różnic - "zjednoczyli się wokół niepodległości ojczyzny".

Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski wyraził radość, że Zjazd odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak dodał, przesłanie Zjazdu będzie skierowane nie tylko do Polonii, ale także do Polaków żyjących w kraju. Będzie nim - jak zaznaczył - pokazanie, "jak wielka rolę w odzyskanie niepodległości, podtrzymywaniu ducha polskiego, odgrywała Polonia i Polacy za granicą". Według Bonisławskiego Zjazd będzie również "drogowskazem", jak skutecznie poza granicami naszego kraju "podtrzymywać polskość".

Przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska zauważyła, że cała działalność Polonii stanowi promocję dobrego imienia Polski; zapowiedziała, że w czasie Zjazdu będzie ten element życia polonijnego nagłaśniać.

Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat ocenił, że tegoroczny zjazd może być dla Polonii momentem przełomowym, będzie stanowił "kolejny etap w dążeniu do integracji Polonii".

Obrady V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy zainauguruje marszałek Senatu Stanisław Karczewski - w imieniu komitetu honorowego - podczas sesji plenarnej 20 września, w sali obrad Sejmu.

Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata będzie debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Senat w ramach środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W składzie Komitetu Honorowego znaleźli się m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef MSWiA Joachim Brudziński.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Od czwartku w gmachu parlamentu Światowy Zjazd Polonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.