Odbyło się spotkanie prezydenta z prezes NBP

Odbyło się spotkanie prezydenta z prezes NBP
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / mm

Ok. godz. 8.30 we wtorek zakończyło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezesem NBP Markiem Belka. Trwało około pół godziny. Rozmowa miała dotyczyć ujawnionych przez tygodnik "Wprost" nagrań rozmowy Belki z szefem MSW.

W poniedziałek wieczorem Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała dziennikarzom, że we wtorek Komorowski w tej sprawie spotka się zarówno z Belką, jak i z premierem Donaldem Tuskiem.

DEON.PL POLECATygodnik "Wprost" upublicznił nagrania, na których słychać, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym.

Premier Donald Tusk ocenił w poniedziałek, że analiza rozmowy Sienkiewicza i Belki nie wskazuje na przekroczenie prawa i - jak mówił - abstrahując od "paskudnego sposobu" wyrażania przez nich opinii, rozmawiali oni raczej "o tym, jak pomóc państwu polskiemu, a nie jak zaszkodzić". Dlatego - oświadczył Tusk - nie ma powodów, by zdymisjonować obecnego szefa MSW. Tusk podkreślił także, że projekt zmian w ustawie o banku centralnym (którym we wtorek zajmie się rząd) nie jest owocem rozmowy szefów MSW i NBP, powstał bowiem na długo przed nią.

Zdaniem premiera mamy do czynienia z destabilizacją państwa polskiego przez proceder nielegalnego zakładania podsłuchów. Sienkiewicz mówił z kolei w TVN24, że "jego ostatnie zadanie wyjaśnić, kto nagrywał rozmowę", bo - jak podkreślał - istotą całej sprawy jest nielegalne nagrywanie polityków. "Politycznej przyszłości przed sobą nie mam" - dodał.

Belka także zadeklarował, że nie rozważa podania się do dymisji. Jak mówił, powoli "z tego kurzu medialnego i różnych krzyżujących się komentarzy" wyłania się prawdziwy obraz rozmów. "Okazuje się, że była raczej troska o państwo, niż coś innego" - mówił prezes NBP.

Komorowski rozmawiał już krótko o opublikowanych przez "Wprost" nagraniach z wicepremierem, prezesem PSL Januszem Piechocińskim. W poniedziałek obaj przebywali z wizytą w Budapeszcie. "Prezydent nie wyklucza jednak kolejnego spotkania w następnych dniach" - powiedziała w poniedziałek Trzaska-Wieczorek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Odbyło się spotkanie prezydenta z prezes NBP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.