Odszukano 200 ciał ofiar stalinowskiego terroru

Odszukano 200 ciał ofiar stalinowskiego terroru
Zdjęcia Kwatery "Na Łączce" Cmentarza Wojskowego. (fot. Zlisiecki / (CC BY-SA 3.0) / Wikimedia Commons)
"Rzeczpospolita" / PAP / slo

Ostatnio ekshumacje przyspieszyły. Łącznie odszukano około 200 ciał ofiar stalinowskiego terroru - informuje "Rzeczpospolita".

Tylko w tym roku wydobyto na tzw. Łączce, czyli w kwaterze "Ł" na warszawskich Powązkach, szczątki ok. 80 ofiar. Prace nabrały tempa w ostatnich dwóch tygodniach. Początkowo planowane były do końca czerwca, skończyły się o miesiąc wcześniej.

Teraz prowadzone tam będą prace medyczne, które pomogą w identyfikacji bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych w latach 40. i 50. XX w.

To drugi etap ekshumacji, pierwszy miał miejsce latem zeszłego roku, wówczas odnaleziono ponad 100 szkieletów. Prace były trudne technicznie. Jedną z większych trudności było oddzielenie tzw. pochówków sanitarnych, czyli osób, które umarły z przyczyn naturalnych, od tych, które antropolodzy i archeolodzy zakwalifikowali jako pochówki więźniów.

Do pełnej liczby poszukiwanych ofiar brakuje jeszcze 100 osób, bo w więzieniu na Mokotowie dokonano w latach 40. i 50. ok. 300 tzw. mordów sądowych. Dlatego może dojść do trzeciego etapu ekshumacji.

Więcej na http://www.rp.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odszukano 200 ciał ofiar stalinowskiego terroru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.