Olszewski: To skandal, że pomnik smoleński powstaje dopiero dziś

Olszewski: To skandal, że pomnik smoleński powstaje dopiero dziś
(fot. PAP/Adam Guz)
3 lata temu
PAP / kw

To, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w centrum Warszawy powstaje dopiero dziś jest skandalem, a postawa tych, którzy przez lata blokowali jego powstanie będzie niezrozumiała dla przyszłych pokoleń - powiedział w Polskim Radiu były premier Jan Olszewski.

Były szef rządu (w latach 1991-92), a także były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego był w poniedziałek gościem radiowych "Sygnałach dnia".

Mówił m.in. o zasługach ś.p. Lecha Kaczyńskiego w polityce międzynarodowej, przede wszystkim o słynnym wystąpieniu w Tbilisi w sierpniu 2008 roku, które "na pewno pozostanie w historii, nie tylko Polski, nie tylko Gruzji, ale Europy". "Gdyby nie było żadnych innych zasług, dziś często zapomnianych, Lecha Kaczyńskiego, już to jedno wystąpienie by mu zapewniło miejsce w naszej i w europejskiej historii" - zaznaczył były szef rządu.

Olszewski był też pytany, jak ocenia fakt, że dopiero po 8 latach od katastrofy smoleńskiej powstaje pomnik ofiar tej katastrofy.

Zdaniem byłego premiera, "gdy to będzie się oceniało kiedyś z historycznej perspektywy, po wielu może dekadach, to będzie to coś skandalicznego i omal niezrozumiałego dla przyszłych pokoleń".

"W moim przekonaniu ta sprawa powinna być rozstrzygnięta już dawno" - powiedział Olszewski.

Podkreślał, że miejsce pomnika było "wybrane przez warszawiaków i pielgrzymki ludzi z całego kraju". Dodał, że chodzi o "miejsce na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim".

"Mnie osobiście podobał się wtedy pomysł pomnika świateł, bardzo się cieszę, że element tego jest dziś zachowany w tym pomniku, który już jest przygotowany na Placu Piłsudskiego" - mówił. "Tamten pierwszy projekt powinien być od wielu lat" - dodał.

Zostało to jednak, jak zaznaczył "utrącone". "Tym, którzy do tego dołożyli ręki przyniesie to trwałe złe wspomnienie, które będzie ich prześladowało" - ocenił Jan Olszewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Olszewski: To skandal, że pomnik smoleński powstaje dopiero dziś
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.