Pakiet umów w czasie wizyty Miedwiediewa

Pakiet umów w czasie wizyty Miedwiediewa
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew (fot. EPA/DMITRY ASTAKHOV)
PAP / psd

W czasie wizyty prezydenta Rosji w Polsce podpisana zostanie deklaracja o współpracy gospodarczej, memorandum ws. współpracy prokuratur, a także umowa dotycząca transportu morskiego - poinformował w czwartek ambasador Rosji w RP Aleksander Aleksiejew.

- Ta wizyta jest skierowana na to, żeby otworzyć nie tylko nową stronę, ale nowy rozdział w stosunkach polsko-rosyjskich. Taki sam cel ma pakiet dokumentów, który jest przygotowywany do podpisania - mówił na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie szef rosyjskiej placówki. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew rozpoczyna wizytę w Polsce 6 grudnia.

Jak zaznaczył Aleksiejew gotowa do podpisania jest już deklaracja o współpracy w zakresie modernizacji, natomiast przygotowywane do podpisu są umowy dotyczące transportu morskiego, o wspólnej walce z zanieczyszczeniami w Bałtyku, a także memorandum dotyczące współpracy między prokuraturami Polski i Rosji.

- Modernizacja to bardzo szerokie pojęcie. W Federacji Rosyjskiej składają się na to nie tylko aspekty gospodarcze. Chodzi o bardzo poważne zmiany, które mają nastąpić w życiu społecznym kraju, łącznie z aktywizacją społeczeństwa obywatelskiego i podkreśleniem roli organizacji pozarządowych - wyjaśnił.

Odnosząc się do dokumentu, który będzie podpisany w Warszawie ambasador powiedział, że będzie on dotyczył głównie aspektów gospodarczych modernizacji. - Przede wszystkim chodzi o operatorów gospodarczych. Państwo nie może decydować o tym, kto co powinien zrobić, ale może i powinno stwarzać do tego odpowiednie warunki i właśnie o to chodzi w tym dokumencie - mówił.

Aleksiejew dodał, że znaczenie memorandum dotyczącego współpracy prokuratur wychodzi poza zakres śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i sprawy katyńskiej. - Ono będzie dotyczyło wszystkich aspektów współpracy miedzy prokuraturami - podkreślił ambasador. Poinformował, że w związku z podpisaniem tego dokumentu w składzie delegacji będzie rosyjski prokurator generalny.

Ambasador poinformował, że wraz z Miedwiediewem do Warszawy przyjadą również osoby odpowiedzialne za sprawy gospodarcze, kierownictwo prokuratury, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oraz wielu innych urzędników, którzy odpowiadają za rozwój stosunków między Warszawą a Moskwą.

Aleksiejew podkreślił, że przed wizytą odbyło się wiele spotkań przygotowawczych: zbierały się komitety strategii, odbyło się posiedzenie międzyrządowego zespołu ds. współpracy gospodarczej, spotykała się Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych. Jak tłumaczył w tych działaniach chodziło o to, żeby we wszystkich obszarach stosunków polsko-rosyjskich "pójść do przodu i spojrzeć w przyszłość".

Zwracał uwagę, że całkiem dobrze wygląda wymiana handlowa między naszymi państwami, której poziom powraca na wysokość sprzed kryzysu. Od początku roku do września wymiana wzrosła ona o 40 proc. i wynosi obecnie prawie 15 mld. dolarów - poinformował.

Ambasador zaznaczył, że w wymianie handlowej są dwie dysproporcje, które muszą być usunięte. Po pierwsze bardzo wysoki poziom ujemnego salda handlu polskiego, po drugie bardzo wysoki poziom udziału surowców w eksporcie rosyjskim do Polski.

Ambasador jest przekonany, że prezydenci docenią współpracę w sprawie śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej, a także zdecydują jak w sposób szczególny i odpowiedni oddać hołd jej ofiarom. Jego zdaniem współpraca prokuratorów polskich i rosyjskich układa się w tym zakresie bardzo dobrze, a wręcz bezprecedensowo.

Dyplomata poinformował, że w program wizyty przewiduje wręczenie nagrody reżyserowi Andrzejowi Wajdzie. Nie podał jednak więcej szczegółów w tej sprawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pakiet umów w czasie wizyty Miedwiediewa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.