Wizyta Miedwiediewa w Polsce - nowy rozdział?

Wizyta Miedwiediewa w Polsce - nowy rozdział?
Wizyta Miedwiediewa w Warszawie będzie trzecią oficjalną wizytą rosyjskiego prezydenta w naszym kraju (fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE)
PAP / wab

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew z żoną Swietłaną złoży w poniedziałek oficjalną wizytę w Warszawie. Będzie rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Wizyta - według deklaracji polskich i rosyjskich - ma otworzyć nowy rozdział w relacjach obu krajów.

Rosyjska delegacja na pokładzie dwóch samolotów wyląduje na warszawskim Okęciu w poniedziałek przed południem. Do Warszawy wraz z Miedwiediewem przybędą: szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, minister sprawiedliwości Aleksander Konowałow, kierownictwo resortu gospodarki oraz wielu innych urzędników. Już w niedzielę do Polski przyjedzie rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka.

Prezydent Komorowski w piątkowym wywiadzie dla TVP1 powiedział, że wizyta Miedwiediewa jest szansą "na nowy, chciałbym bardzo, aby dobry, rozdział w relacjach polsko-rosyjskich". Jak mówił, trzeba pamiętać, że ten nowy rozdział oznacza też "dobre wykorzystanie tego, że dzisiaj my jesteśmy silni naszym silnym członkostwem w NATO i UE".

Komorowski podkreślił, że Polska liczy na to, że modernizacja Rosji, o której wiele mówi Miedwiediew, oznacza także "modernizację stosunków między Polską a Rosją, otwarcie Rosji na tendencje (...), które prowadzą do lepszego świata, gdzie mniej się siebie boi, a szuka się tego, co łączy". Jak mówił, współpraca polsko-rosyjska ma być cząstką współpracy Rosja-NATO i Rosja-UE.

Po ubiegłotygodniowym posiedzeniu RBN ws. wizyty rosyjskiego prezydenta Komorowski oceniał, że wizyta Miedwiediewa będzie krokiem w stronę polsko-rosyjskiego "pojednania w prawdzie".

DEON.PL POLECA

- Ze strony rosyjskiej wyraźnie dojrzała sytuacja do tego, aby Polskę uznać za ważnego partnera. My byśmy chcieli, żeby to poszło jeszcze dalej - nie tylko w postaci budowania relacji partnerskich, ale także dobrej tkanki współpracy polsko-rosyjskiej z nadziejami może na niełatwy, ale potrzebny proces pojednania w prawdzie i pojednania w ramach ładu demokratycznego - podkreślał Komorowski po posiedzeniu RBN.

- Ta wizyta jest skierowana na to, żeby otworzyć nie tylko nową stronę, ale nowy rozdział w stosunkach polsko-rosyjskich - mówił z kolei w czwartek dziennikarzom ambasador Rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew.

Oficjalna część wizyty rozpocznie się w południe od uroczystego powitania rosyjskiej pierwszej pary na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez Bronisława Komorowskiego i jego żonę Annę. Następnie prezydenci Polski i Rosji udadzą się na rozmowy w cztery oczy. Po ich zakończeniu rozpoczną się rozmowy plenarne obu delegacji.

Jednym z głównych tematów, które mają być poruszone podczas rozmów, ma być sprawa zbrodni katyńskiej. Miedwiediew złoży wizytę w Polsce w kilkanaście dni po przyjęciu przez rosyjską Dumę Państwową uchwały w sprawie zbrodni katyńskiej, w której mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku uznano za zbrodnię reżimu stalinowskiego.

W wywiadzie dla TVP1 prezydent powiedział, że uchwała Dumy jest także potwierdzeniem deklaracji Miedwiediewa, który w kwietniowej rozmowie z Komorowskim mówił o tym, że "spróbuje uzyskać polityczną rehabilitację" ofiar zbrodni katyńskiej.

- (Uchwała - red.) to bardzo ważne wydarzenie, potwierdzające także deklaracje prezydenta Miedwiediewa, które padły w trakcie mojej pierwszej z nim rozmowy, na pogrzebie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie, o tym, że spróbuje uzyskać taką polityczną rehabilitację i jednoznaczne przyznanie się Rosji do tego, że to była zbrodnia stalinowska - powiedział prezydent.

- Nie wyobrażam sobie, aby ta deklaracja Dumy nie pociągnęła za sobą zmiany stanowiska formalnego państwa rosyjskiego, albo spowoduje przegranie procesów przez stronę rosyjską, bo każdy sąd uwzględni także i stanowisko Dumy, które jest jednoznaczne od strony potwierdzenia faktów - powiedział Komorowski.

Według nieoficjalnych informacji z Kancelarii Prezydenta, Komorowski zamierza podkreślać w rozmowie z Miewdiediewem, że Rodziny Katyńskie nie chcą zgłaszać w stosunku do władz Rosji roszczeń finansowych, a chcą jedynie rehabilitacji politycznej ofiar zbrodni.

W wywiadzie dla TVP1 prezydent ocenił, że stanowisko rodzin jest wielką szansą, by "w sposób honorowy rozwiązać kwestie trudnej historii".

W piątek Prokuratura Generalna Rosji przekazała polskiej ambasadzie w Moskwie 50 tomów akt dotyczących tej sprawy. Dokumenty pochodzą zarówno z lat 40 i 90. Według strony rosyjskiej do większości z tych materiałów polscy badacze nigdy nie mieli dostępu.

Komorowski zapowiadał, że z rosyjskim prezydentem będzie rozmawiał także o wspólnym upamiętnieniu ofiar w miejscu katastrofy smoleńskiej. Jak mówił, będzie też okazja do rozmowy o relacjach Rosja-NATO, Rosja-UE. - Z wizytą prezydenta Dmitrija Miedwiediewa łączymy nadzieje nie na jednorazowy przełom, ale na rozpoczęcie marszu w dobrą stronę - podkreślił Komorowski.

Po zakończeniu rozmów w obecności Komorowskiego i Miedwiediewa podpisane zostaną umowy polsko-rosyjskie.

Doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko zapowiedział w piątek, że podczas wizyty Miedwiediewa w Polsce podpisany zostanie pakiet ważnych dokumentów dwustronnych.

Jak poinformował, podpisane zostaną umowy międzyrządowe dotyczące transportu morskiego oraz walki z zanieczyszczaniem Morza Bałtyckiego i Zalewu Wiślanego, memorandum o współpracy między prokuraturami generalnymi, a także deklaracja o współpracy w sferze modernizacji gospodarki.

Według doradcy Miedwiediewa, planowane jest również wydanie oświadczenia o współpracy w sferze energetycznej. Kremlowski urzędnik podał, że po trzech kwartałach tego roku wartość rosyjsko-polskich obrotów handlowych wynosiła 14,9 mld dol. wobec 16,7 mld dol. w całym 2009 roku.

Prichodźko poinformował, że strony omówią też perspektywy intensyfikacji kontaktów inwestycyjnych. Poinformował, że łączna wartość rosyjskich inwestycji w Polsce wynosi 1,85 mld dol., a polskich w Rosji - 543 mln dol.

W obecności prezydentów podpisana ma też zostać deklaracja o wymianie młodzieży. Umowa w tej sprawie ma być negocjowana w styczniu. Polsce zależy na tym, by wymiana młodzieży rozpoczęła się na wiosnę.

W pakiecie dokumentów znajdzie się także list intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu, na które złożą się dwie placówki - jedna z siedzibą w Rosji, druga w Polsce.

We wtorek projekt ustawy w sprawie powołania Centrum przyjął polski rząd. Placówki działające w ramach Centrum mają dysponować budżetami po około 1 mln euro; będą prowadziły działalność zmierzającą do poszerzania polsko-rosyjskiego dialogu i porozumienia, przede wszystkim w kwestiach historii, dziedzictwa narodowego oraz kultury. Mają także sprzyjać lepszemu wzajemnemu poznawaniu krajów - Rosji przez Polaków i Polski przez Rosjan.

Po rozmowach i konferencji prasowej rosyjski prezydent złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Później rosyjski przywódca wraz z Komorowskim wezmą udział w polsko-rosyjskim Forum Dialogu Obywatelskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich.

Obrady poprowadzą wspólnie Krzysztof Zanussi i były ambasador Rosji w Warszawie Leonid Draczewski. Prawdopodobnie w traktacie tego spotkania, w którym wezmą też udział polscy i rosyjscy intelektualiści, artyści, dziennikarze i naukowcy odznaczenie od rosyjskiego prezydenta - Order Przyjaźni Federacji Rosyjskiej - otrzyma twórca filmu "Katyń" reżyser Andrzej Wajda.

Późnym popołudniem rosyjski prezydent spotka się w Hotelu Hyatt z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem. Premier mówił w piątek, że będzie m.in. informował Miedwiediewa, iż Polska jest zainteresowana jak najszybszym przetransportowaniem do kraju wraku samolotu TU-154M, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem.

Wieczorem w Pałacu Prezydenckim ma odbyć się uroczysty oficjalny obiad wydany na cześć rosyjskiej pierwszej pary.

Dmitrij Miedwiediew wraz z żoną Swietłaną spędzą noc z poniedziałku na wtorek w warszawskim hotelu Hyatt, położonym w pobliżu ambasady rosyjskiej.

We wtorek - przed wyjazdem z Polski zaplanowanym na godziny przedpołudniowe - rosyjski prezydent ma złożyć kwiaty na cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury.

Prosto z Warszawy prezydent Miedwiediew uda się do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie UE-Rosja. W stolicy Belgii spotka się także z królem Albertem II oraz premierem Yvsem Letermem.

W poniedziałek tuż przed rozpoczęciem wizyty rosyjskiego przywódcy w Warszawie odbędzie się prezentacja rezultatów prac Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych zebranych w tomie "Białe Plamy - Czarne Plamy: sprawy trudne w relacjach polsko-rosyjskich (1918-2008)".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wizyta Miedwiediewa w Polsce - nowy rozdział?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.