Palikot o księżach. Jest wniosek do Seremeta

Palikot o księżach. Jest wniosek do Seremeta
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / drr

Zawiadomienie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w związku z wypowiedzią szefa Twojego Ruchu Janusza Palikota o księżach pedofilach złożył w poniedziałek parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania ateizacji Polski.

Pismo do Andrzeja Seremeta za pośrednictwem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku złożył przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji poseł Andrzej Jaworski i jego dwoje zastępców Małgorzata Sadurska i Bartosz Kownacki (wszyscy z PiS).

"Z głębi serca i przekonania uważamy, że musimy zakończyć to, co Janusz Palikot rozpoczął w Polsce - tę jego misję nienawiści, zwłaszcza przeciwko wartościom chrześcijańskim i przeciwko Kościołowi" - powiedział Jaworski na konferencji prasowej w Gdańsku.

Wniosek do prokuratora generalnego dotyczy wypowiedzi, która padła 14 maja w programie TVN24 z udziałem Palikota i lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Palikot podczas dyskusji zwrócił się do Ziobry: "A pan się nie widział z Hoserem, a pan się nie widział z Michalikiem, a pan się nie widział z Rydzykiem, a pan się nie widział ze Sławojem Głodziem? To są księża pedofile. Księża pedofile, którzy chronili pedofilów (...) Arcybiskup Hoser ukrywał księdza pedofila".

Zdaniem posłów PiS, szef Twojego Ruchu dopuścił się tą wypowiedzią, pomówienia i znieważenia (ścigane jest z oskarżenia prywatnego - PAP). Chcą jednak, aby ze względu na "ważny interes społeczny" prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo przeciwko Palikotowi.

"W ten sposób pomawiane są wszystkie osoby wierzące i naruszane ich przekonania religijne. W tym przypadku arcybiskupom i księżom dość trudno jest dochodzić swoich praw" - zaznaczył Kownacki.

Wniosek do Seremeta o ściganie z urzędu Palikota za słowa o duchownych złożył też w ubiegłym tygodniu lider SP Zbigniew Ziobro.

W związku z ostatnią wypowiedzią Palikota parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania ateizacji Polski wystosował też w poniedziałek apel, w którym wezwano premiera Donalda Tuska, marszałek Ewę Kopacz oraz Andrzeja Szeremeta o podjęcie "wszelkich działań w sprawie zakończenia oszczerczej działalności Janusza Palikota". "Brak reakcji będziemy traktowali jako ciche przyzwolenie na tego typu zachowania" - podkreślili posłowie PiS.

W apelu władze parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji Polski napisali, że szef Twojego Ruchu "od dłuższego czasu buduje program swojej partii na walce z Kościołem, walce z zasadami naszej wiary i walce z Krzyżem".

"Brak stanowczej reakcji ze strony najważniejszych osób w państwie sprawia, że przekracza on kolejne granice, stawia się ponad prawem, ponad Konstytucją, które stoją na straży ochrony praw i godności każdego człowieka" - głosi apel.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Palikot o księżach. Jest wniosek do Seremeta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.