Państwo bogaci się kosztem wierzycieli

Państwo bogaci się kosztem wierzycieli
(fot. sxc.hu)
7 lat temu
"Dziennik Polski" / PAP / pz

Rośnie liczba komorniczych egzekucji, a przy okazji zwiększają się dochody państwa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych i urzędy skarbowe pobierają wysokie opłaty za informacje o dłużnikach - informuje "Dziennik Polski".

Ustalając majątek dłużnika, komornik standardowo wysyła zapytania do ZUS, urzędu skarbowego, Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz do systemu "Ogniwo", zawierającego dane o rachunkach bankowych.

Tylko dane z CEPiK-u są bezpłatne. Ustalenie numeru konta - drogą elektroniczną - w "Ogniwie" to symboliczny wydatek (1-1,5 zł). Ale już ZUS za informację pobiera od komornika 40 zł, a urząd skarbowy - 45 zł.

"Zasadą jest, że wierzyciel ponosi koszty wydatków celowych, czyli korespondencji i zapytań do urzędów. Wpłaca zazwyczaj zaliczkę. W pojedynczej sprawie to wydatek ok. 100 złotych. Ale jeszcze kilka lat temu było to 10-20 zł" - mówi Sławomir Szynalik, rzecznik Izby Komorniczej w Krakowie.

Biorąc pod uwagę, że co roku w Polsce komornicy prowadzą 4-5 mln egzekucji, szacuje się, że tylko na informacjach z ZUS i ze skarbówki budżet zarabia ponad 300 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Państwo bogaci się kosztem wierzycieli
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Państwo bogaci się kosztem wierzycieli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.