Para prezydencka z dwudniową wizytą w Japonii

Para prezydencka z dwudniową wizytą w Japonii
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
6 lat temu
PAP / kn

Ogłoszenie polsko-japońskiego partnerstwa strategicznego jest głównym celem wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego z małżonką Anną w Tokio. W czwartek para prezydencka zostanie przyjęta na audiencji przez cesarza i cesarzową. W piątek Komorowski spotka się z premierem Shinzo Abe.

Wizyta polskiej pary prezydenckiej w Japonii rozpocznie się w czwartek i potrwa do piątku. 
W środę przed wylotem do Tokio Komorowski powiedział dziennikarzom, że w głównym celem jego wizyty jest utworzenie polsko-japońskiego partnerstwa strategicznego. Zaznaczył, że w 2011 roku podczas wizyty w Chinach i w 2013 roku podczas wizyty w Korei Płd. udało mu się doprowadzić do ustanowienia takich kontaktów.  
"To fragment wcześniej przygotowanej strategii postępowania, związanej zarówno z potrzebą zbudowania mocnej pozycji Polski w Azji, szukania polskiej szansy gospodarczej także poprzez nawiązywanie szczególnych relacji z najwyżej rozwiniętymi krajami świata, spoza Europy" - mówił Komorowski. Zaznaczył, że Polska może też za sprawą tej wizyty wykorzystać i wzmocnić swoją pozycję na świecie, jako członek UE. Zdaniem prezydenta może przyczynić się też do tego objęcie funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej przez Donalda Tuska.
Komorowski poinformował, że w rozmowach z japońskimi politykami zamierza poruszyć tematy: współpracy Japonii z NATO, którą "realizuje się obecnie w Afganistanie i którą Polska wspiera", kryzysu na Ukrainie i "prowadzenia polityki sprzyjającej wycofaniu się Rosji z agresywnej polityki" wobec tego państwa, a także wspierania ukraińskich reform wewnętrznych - szczególnie reformy samorządowej. 
Wśród celów wizyty jest też promowanie polskich przedsiębiorców w Japonii. "Warto pamiętać, że Japonia jest największym inwestorem, jeśli chodzi o inwestorów azjatyckich w Polsce; to ma swoje ogromne znaczenie, to jest także szansa dla nas na pogłębioną współpracę, z korzyścią dla Polski, z korzyścią dla Japonii" - mówił prezydent. 
Dlatego - zaznaczył - razem z nim leci 50 przedstawicieli świata biznesu, którzy zamierzają szukać w Japonii partnerów i eksportować tam swoje towary. Prezydent podkreślił, że choć zwiększenie polskiego eksportu do Japonii nie jest celem na jedną wizytę, to można uruchomić ten proces. 
Minister w Kancelarii Prezydenta, odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski powiedział PAP, że Komorowski będzie m.in. zabiegał o jak najszybsze zniesienie tamtejszych ograniczeń w eksporcie polskiej wieprzowiny i otwarcie japońskiego rynku na warzywa i owoce z Polski. 
W czwartek planowana jest audiencja prezydenta i małżonki u cesarza i cesarzowej Japonii. Na piątek przewidziano m.in. rozmowy z premierem Japonii, udział prezydenta w inauguracji Polsko-Japońskiego Forum Gospodarczego, a także spotkanie pary prezydenckiej ze studentami i kadrą profesorską Wydziału Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych.
Jak podkreślono na oficjalnej stronie pałacu cesarskiego, japońska para cesarska spotyka się m.in. z szefami państw i rządów oraz ambasadorami. Takie spotkania - zaznaczono - są okazją do przyjacielskiej rozmowy. Cesarz Akihito i cesarzowa Michiko odwiedzili Warszawę w 2002 roku na zaproszenie ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Para cesarska została wówczas odznaczona najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego.
Urodzony w 1933 roku cesarz Akihito jest najstarszym synem cesarza Schowa. Wstąpił na tron w 1989 roku. Ukończył Uniwersytet Gakushuin. Cesarzowa Michiko urodziła się w 1934 roku. Jest absolwentką katedry języków obcych i literatury wydziału literatury Uniwersytetu Świętego Serca. Akihito i Michiko pobrali się 10 kwietnia 1959 roku. Mają troje dzieci: księcia Naruhito, księcia Akishino i księżniczkę Sayako.
Rozmowy prezydenta Polski i premiera Japonii mają dotyczyć - jak powiedział Sokołowski - walki z terroryzmem i innych kwestii związanych z polityką bezpieczeństwa, "zarówno w odniesieniu do konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, jak i sytuacji w Azji Wschodniej". Prezydencki minister przypomniał, że Japonia zdecydowała się na wprowadzenie sankcji po rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Rozmowa ma dotyczyć także współpracy między Biurem Bezpieczeństwa Narodowego i japońską Narodową Radą Bezpieczeństwa. Prezydent poruszy również kwestię reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ - dodał Sokołowski. Japoński premier przekaże Komorowskiemu kopię dyplomu Orderu Wschodzącego Słońca, który w 1928 roku został przyznany marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Odznaczenie zaginęło po II wojnie światowej.
Abe jest najmłodszym premierem Japonii po II wojnie światowej i pierwszym po niej urodzonym. Jest synem byłego ministra spraw zagranicznych Shintaro Abe i wnukiem japońskiego premiera z lat 1957-60 Nobusuke Kishi. Szef japońskiego rządu odwiedził Warszawę w 2013 roku i rozmawiał wówczas z prezydentem Komorowskim.
Podczas wizyty w Japonii Komorowski wręczy również odznaczenia Japończykom zasłużonym dla rozwoju wzajemnych relacji oraz weźmie udział w recitalu pianisty Andrzeja Wiercińskiego, laureata Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Sokołowski zwrócił uwagę, że spośród 450 pianistów, którzy zgłosili się do tegorocznego konkursu chopinowskiego, 88 pochodzi z Japonii.
Prezydent spotka się w Tokio z wnukiem brata marszałka Piłsudskiego, który mieszka w Japonii.
W czasie dwudniowej wizyty prezydentowa Anna Komorowska wraz z żoną premiera Akie Abe odwiedzi sierociniec Fukudenkai. Jak mówiła Komorowska w wywiadzie dla PAP, do tego sierocińca po I wojnie światowej trafiły dzieci zesłańców syberyjskich, z których część wróciła później do Polski.
Pierwotnie prezydencka wizyta w Japonii planowana była pod koniec listopada, ale została odwołana z powodu zaangażowania prezydenta w rozwiązanie sytuacji, która powstała w związku z kłopotami z systemem informatycznym i podaniem do publicznej wiadomości wyników wyborów samorządowych. Prezydent spotykał się wówczas m.in. z szefami TK, SN i NSA oraz konstytucjonalistami.
W 2008 roku Japonię odwiedził prezydent Lech Kaczyński. Z wizytą w Japonii w 1994 roku był także prezydent Lech Wałęsa.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Para prezydencka z dwudniową wizytą w Japonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.