Parada okrętów na zakończenie Święta Morza

Parada okrętów na zakończenie Święta Morza
(fot. PAP/Adam Warżawa)
PAP/ ad

Parada z udziałem kilkunastu okrętów polskich, litewskich, łotewskich i rosyjskich była głównym punktem kończących się w niedzielę w Gdyni obchodów Święta Morza połączonego ze Świętem Marynarki Wojennej.

W niedzielę po południu na wodach Zatoki Gdańskiej kilkanaście płynących jeden za drugim okrętów wyruszyło od strony Sopotu w stronę Gdyni, gdzie - z nabrzeży na wysokości Skweru Kościuszki - przyglądały się im setki widzów. Pokaz uzupełniały samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej, które przeleciały nad jednostkami pływającymi.

Polskie siły zbrojne wystawiły do wodnej defilady fregatę rakietową, okręt podwodny, okręt transportowo-minowy, okręt rakietowy, niszczyciel min, trałowiec, okręt ratowniczy, rozpoznawczy, hydrograficzny oraz zbiornikowiec. W paradzie udział wzięły także: litewski niszczyciel min, łotewski katamaran pilotowy oraz rosyjski trałowiec.

Święto Morza rozpoczęło się w sobotę 22 czerwca. Tego dnia w Gdyni odbyła się plenerowa impreza pt. Cudawianki. Można też było zwiedzić jacht Leonida Teligi "Opty" i prom pasażerski cumujące przy gdyńskich nabrzeżach, a na wodach Zatoki Gdańskiej odbyły się regaty. Otwarto też kilka wystaw marynistycznych, w tym - w Klubie Marynarki Wojennej Riwiera, wystawę malarstwa prezentującego polską Marynarkę Wojenną.

DEON.PL POLECA

W kolejnych dniach w Gdyni odbył się Festiwal Orkiestr Wojskowych, podczas którego można było posłuchać kilkunastu polskich i zagranicznych zespołów. Zorganizowano pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych z udziałem śmigłowców Marynarki Wojennej. Miały też miejsce kolejne regaty.

W programie Święta Marynarki Wojennej, które tradycyjnie obchodzone jest w ostatnią niedzielę czerwca, znalazła się też msza odprawiona w intencji tej formacji w gdyńskim Kościele Garnizonowym. Centrum Gdyni przeszła również parada orkiestr.

W weekend świętowali także polscy marynarze stacjonujący w innych nadmorskich miejscowościach. Choćby w Świnoujściu w sobotę chętni mogli zwiedzać dwa okręty zacumowane w Basenie Północnym i obejrzeć pokaz sprzętu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, w tym wyposażenia saperów czy nurkowów-minerów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Parada okrętów na zakończenie Święta Morza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.