Pawlak dziękuje zaangażowanym w pomoc

Pawlak dziękuje zaangażowanym w pomoc
Chciałem podziękować w imieniu rządu zaangażowanym w ochronę życia i mienia (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / zylka

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że przyjęty przez rząd projekt nowej ustawy o rezerwach strategicznych pozwoli wykorzystać te zasoby państwa nie tylko przy zagrożeniach bezpieczeństwa, ale też klęskach żywiołowych, jak powódź.

Zgodnie z przyjętym we wtorek przez Radę Ministrów projektem ustawy o rezerwach strategicznych, nadzór nad rezerwami ma sprawować minister gospodarki poprzez Agencję Rezerw Materiałowych. Na konferencji prasowej w Warszawie Pawlak przypomniał, że w tych rezerwach są m.in. buldożery czy koparki, które mogłyby zostać użyte w sytuacji powodzi.

DEON.PL POLECA
Wicepremier pytany o to, czy wprowadzić stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych obecnie powodzią, podkreślił, że premier Donald Tusk i minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller są na miejscu i mają lepszą ocenę sytuacji.

Pawlak podziękował w imieniu rządu wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy na terenach dotkniętych powodzią. Przypomniał, że jest tam m.in. ok. 10 tys. strażaków ochotników i 7-8 tys. strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

DEON.PL POLECA

- To ogromne siły i środki dla ochrony ludzi. Chciałem podziękować w imieniu rządu zaangażowanym w ochronę życia i mienia - powiedział.

W ocenie Pawlaka system przeciwpowodziowy nie powinien opierać się tylko na ratownictwie, lecz na wcześniejszych działaniach zapobiegawczych - planowaniu, prewencji i przebudowie infrastruktury przeciwpowodziowej. Wicepremier uważa, że powinien powstać i zostać jak najszybciej zrealizowany krajowy plan przebudowy infrastruktury określający m.in., które tereny mogłyby zostać zalane, by ochronić cenniejsze. Za zalanie polderów na terenach rolniczych ich właściciele dostawaliby wyższe odszkodowanie.

- Lepiej wypłacić dwa razy większe odszkodowanie za łąkę czy pole niż za zalane domy - mówił Pawlak. Jego zdaniem przebudowa, która pozwalałaby uniknąć lub ograniczyć skutki powodzi, byłaby tańsza od odbudowy po zalaniu.

W ocenie wicepremiera, promowanie wśród ludzi działań (np. zalesianie), które hamują szybki spływ wody, mogłoby przynieść dobre efekty. Obecnie podtopienia niektórych miejscowości są skutkiem regulacji rzek w ich górnym biegu - w efekcie woda spływa szybciej i rozlewa się niżej.

Projektowana przez rząd ustawa zastąpi obecnie obowiązującą ustawę o rezerwach państwowych. Zamiast dwóch rezerw - mobilizacyjnej i gospodarczej, będzie jedna - strategiczna. Minister gospodarki będzie miał prawo tworzenia, udostępnienia i likwidacji tych rezerw. Powstanie rządowy program rezerw strategicznych, który ma zoptymalizować ich tworzenie i utrzymywanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pawlak dziękuje zaangażowanym w pomoc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.