Piechociński zadowolony z wyników wyborów

Piechociński zadowolony z wyników wyborów
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / psd

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński jest zadowolony z wyników listopadowych wyborów samorządowych. Jego zdaniem, obecnie nie ma na polskiej scenie politycznej partii, która może rządzić sama i nie zmienią tego wybory parlamentarne w 2015 roku.

"Trzy duże miasta - Ostrowiec, Skarżysko-Kamienna i Starachowice to kandydaci wsparci przez PSL. PSL ma się z czego cieszyć. Te wybory pokazały, że idzie nowe i młode. To jest jedna z ostatnich kadencji tych wielkich samorządowców z początku transformacji. Dlatego strategia moja w PSL, kreowania i przygotowywania młodego pokolenia do wielu funkcji obywatelskich, sprawdza się" - powiedział Piechociński w poniedziałek dziennikarzom w Warszawie.

DEON.PL POLECAWedług wicepremiera, aby myśleć strategicznie, jaki może być wynik wyborów prezydenckich i parlamentarnych za niecały rok, trzeba brać wyniki z pierwszej tury wyborów samorządowych.

PO zwyciężyła w ośmiu województwach, PiS w sześciu, a PSL w dwóch. W skali kraju PO uzyskała 179 mandatów, PiS 171, PSL 157, SLD-Lewica Razem 28. Pozostałe komitety zdobyły łącznie 20 mandatów. Procentowo najwięcej głosów oddano na PiS - 26,85 proc., na PO 26,36 proc., PSL uzyskało 23,68 proc., a SLD-Lewica Razem 8,78 proc.

"Widać, że w tej chwili nie ma na polskiej scenie politycznej partii, która może rządzić sama i nie ma nadziei, że może rządzić sama nawet po wyborach parlamentarnych" - zaznaczył Piechociński.

Skarżyskiem-Kamienną, Starachowicami i Ostrowcem Świętokrzyskim, po II turze wyborów samorządowych będą rządzili nowi prezydenci. W dwóch pierwszych miastach, wygrali z urzędującymi włodarzami. Wszyscy startowali z poparciem PSL.

W Skarżysku-Kamiennej wybory wygrał radny miejski dwóch kadencji Konrad Kroenig (bezpartyjny, własny komitet), który zdobył blisko połowę głosów więcej, niż urzędujący od 2006 r. Roman Wojcieszek (bezpartyjny, komitet PiS).

Starachowicami będzie rządził najmłodszy szef lokalnego samorządu w regionie 25-letni Marek Materek (bezpartyjny, własny komitet). Absolwent stosunków międzynarodowych i politologii, pracuje jako asystent regionalny europoseł PO Róży Thun. W kampanii Materka aktywnie wspierał marszałek województwa, szef regionalnego PSL Adam Jarubas.

Prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego został poseł PSL Jarosław Górczyński. W latach 2006-11 pełnił on funkcję wiceprezydenta miasta. Pokonał radnego miejskiego i szefa lokalnych struktur PiS Zbigniewa Dudę - o ponad 3 tys. głosów. Górczyńskiego podczas kampanii wyborczej w Ostrowcu także wspierali rozpoznawalni politycy PSL.

Według nieoficjalnych wyników wyborów, zmieni się także burmistrz Sandomierza. Urzędujący od 2002 r. Jerzy Borowski, przegrał w II turze ze swoim b. zastępcą, Markiem Bronkowskim (popieranym m.in. przez PSL).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Piechociński zadowolony z wyników wyborów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.