Wkrótce decyzja PSL ws. wyborów prezydenckich

Wkrótce decyzja PSL ws. wyborów prezydenckich
(fot. PAP/Marcin Bielecki)
PAP / psd

W styczniu PSL ma zdecydować, czy wystawi kandydata w zbliżających się wyborach prezydenckich i ewentualnie, kto nim będzie - powiedział we wtorek w Szczecinie poseł tej partii Józef Zych podczas inauguracji obchodów 120-lecia utworzenia PSL.

"Sądzę, że w styczniu podejmiemy bardzo ważne decyzje co do naszego stanowiska wobec zbliżających się wyborów prezydenckich" - powiedział Zych do zgromadzonych w szczecińskiej filharmonii członków Stronnictwa. "Najpierw rozstrzygniemy problem, czy wystawiamy kandydata i po drugie, kto będzie tym kandydatem" - dodał.

Zych odniósł się także do zaplanowanych na ten rok wyborów parlamentarnych, mówiąc, że jest optymistą w tej sprawie. "Wybory samorządowe wykazały, że polskie społeczeństwo, a szczególnie nasze lokalne społeczeństwo, doceniło naszych działaczy. Ten wynik mobilizuje nas i zobowiązuje do tego, aby właściwie przygotować się do wyborów parlamentarnych" - powiedział. "Wiemy doskonale, że nie ma bezpośredniego przełożenia na wyniki wyborów parlamentarnych, ale sądzę, że ta fala wznosząca doprowadzi do tego, że uzyskamy dobry wynik, który będzie miał wpływ na dalszą stabilizację życia politycznego" - dodał Zych.

Ocenił też, że "w momentach najbardziej potrzebnych dla naszego narodu PSL zawsze stało w szeregu z najbardziej patriotycznymi ugrupowaniami naszego narodu". "I tak jest do dzisiejszego dnia" - dodał.

DEON.PL POLECA

Obchody zgromadziły kilkuset członków zachodniopomorskiego Stronnictwa, ale również m.in. lokalnych parlamentarzystów PO, czy polityków SLD. Wśród gości były także władze miasta i województwa. Wcześniej członkowie Stronnictwa uczestniczyli w mszy św. w szczecińskiej katedrze, skąd przemaszerowali w korowodzie ulicami miasta do gmachu filharmonii.

Ruch ludowy w Polsce kształtował się na przełomie XIX i XX w. pod hasłem walki chłopów o społeczne, polityczne i narodowe wyzwolenie. 28 lipca 1895 r. w Rzeszowie 85 delegatów chłopskich utworzyło Stronnictwo Ludowe w Galicji - pierwszą na ziemiach polskich polityczną reprezentację chłopów. W 1903 partia przyjęła nowy, radykalny program i zmieniła nazwę na Polskie Stronnictwo Ludowe. W okresie międzywojennym przywódca PSL Piast Wincenty Witos trzykrotnie był premierem RP.

Po wojnie w 1945 r. PSL, skupione wokół Stanisława Mikołajczyka było opozycją wobec komunistycznych przemian ustrojowych. Po przymusowej emigracji Mikołajczyka w wyniku represji władz komunistycznych Stronnictwo zostało rozbite, a przewagę w ruchu chłopskim uzyskali działacze lojalni wobec komunistów. Doprowadzili oni do połączenia partii chłopskich w Zjednoczone Stronnictwo Ludowe (ZSL). ZSL wraz z PZPR było partią rządzącą przez cały okres istnienia Polski Ludowej. Po 1989 r. ZSL powróciło do nazwy PSL.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wkrótce decyzja PSL ws. wyborów prezydenckich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.