Pierwsza Dama: niepełnosprawność nie przeszkadza w osiąganiu celów

Pierwsza Dama: niepełnosprawność nie przeszkadza w osiąganiu celów
(fot. PAP / Marcin Kmieciński)
PAP / mp

Niepełnosprawność nie przeszkadza w osiąganiu sukcesów w życiu społecznym i zawodowym - mówiła w środę podczas gali "Lodołamacze" małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

Możliwości edukacyjne osób z niepełnosprawnością są szerokie, ale poziom zatrudnienia zbyt niski - oceniła.

Konkurs dla pracodawców, instytucji i osób wspierających zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami odbył się po raz XII, a po raz trzeci honorowy patronat nad nim objęła pierwsza dama.

DEON.PL POLECA

Laureatami XII edycji zostali m.in.: firma MetalERG z Oławy, "Dalej Razem" z Zielonej Góry, Politechnika Wrocławska, Fundacja Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych z Torunia, Spółdzielnia Socjalna Równość z Krakowa, Kopalnia Soli Wieliczka.

W kategorii "Dziennikarz bez barier" uhonorowano Bernadetę Szczyptę z Radia Rzeszów. Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe dla Fundacji Bez Tajemnic oraz rzecznika Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych Bartłomieja Skrzyńskiego.

Podczas uroczystej gali, zorganizowanej na Zamku Królewskim w Warszawie, małżonka prezydenta podziękowała wszystkim, którzy pomagają osobom z niepełnosprawnościami, a w szczególności pracodawcom, którzy dają im zatrudnienie.

"W ciągu ostatnich dwóch lat bardzo często spotykałam się z osobami niepełnosprawnymi, poznając ich problemy i potrzeby, stąd wiem, że o ile możliwości edukacji są dość szerokie, o tyle poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych pozostaje nadal zbyt niski" - powiedziała.

Podkreśliła, że tym bardziej postawa laureatów zasługuje na szczególne uznanie ponieważ "umiejętnie i konsekwentnie kruszą lody obojętności wobec osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim dają przykład innym pracodawcom, że warto pomagać i warto wspierać".

"Udowodniliście państwo, że niepełnosprawność absolutnie nie przeszkadza w osiąganiu sukcesów tak w życiu społecznym, jak i zawodowym" - powiedziała Kornhauser-Duda i dodała, że tylko taka postawa powoduje, że "możemy mienić się społeczeństwem prawdziwie nowoczesnym".

Galę wręczenia nagród uświetniły występy Artura Andrusa i Tomasza Kowalskiego oraz pokaz tango w wykonaniu Iwony Cichosz - Miss Świata Osób Niesłyszących i Stefano Terrazzino.

"Lodołamacze" to ludzie, firmy i instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych, tworząc coraz lepsze warunki pracy, prowadząc dobrą politykę personalną i pokazując, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem.

"Lodołamacze" to również pracodawcy, którzy w swojej działalności wykraczają poza zakres obowiązków i w szczególny sposób dbają o zdrowie swoich pracowników. To również dziennikarze, którzy w swoich materiałach tworzą klimat sprzyjający zatrudnianiu niepełnosprawnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwsza Dama: niepełnosprawność nie przeszkadza w osiąganiu celów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.