Pierwsza tura F-16 przyleciała do Łasku

Pierwsza tura F-16 przyleciała do Łasku
(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
PAP / psd

Pierwsza tura samolotów F-16 przyleciała na ćwiczenia do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku (Łódzkie) z bazy w Aviano we Włoszech - potwierdziła w czwartek wieczorem ambasada USA w Warszawie. Zapowiedziała, że pozostałe maszyny przylecą do końca tygodnia.

"Pierwsza tura samolotów F-16 przyleciała do Polski do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku w celu wzmocnienia amerykańskiego pododdziału lotniczego. Samoloty wchodzą w skład 555. Eskadry Myśliwskiej z bazy Aviano we Włoszech. Do końca tego tygodnia do Polski przyleci w sumie 12 samolotów" - podano w komunikacie opublikowanym po południu na stronie internetowej ambasady.

DEON.PL POLECA

Wcześniej TVN24 pokazała zdjęcia F-16 lądujących w Łasku. Według stacji było to sześć amerykańskich maszyn.

Amerykańska ambasada zapowiedziała, że podczas polsko-amerykańskich ćwiczeń samoloty przeprowadzą szereg lotów treningowych. "Ćwiczenia rotacyjne, które przeprowadzamy w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku są kluczowe dla wspierania interoperacyjności i pokazują nasze trwałe zaangażowanie w umacnianiu bezpieczeństwa naszych sojuszników" - podkreślili Amerykanie.

"Intensyfikacja szkoleń organizowanych przez pododdział lotniczy była przemyślanym krokiem pokazującym, że zobowiązania USA związane z obroną kolektywną sojuszników są wiarygodne i pozostają w mocy" - podano w komunikacie.

W niedzielnej rozmowie telefonicznej szef MON Tomasz Siemoniak oraz sekretarz obrony USA Chuck Hagel ustalili, że rozmieszczanie amerykańskiej jednostki potrwa do czwartku. Tydzień temu Siemoniak i ambasador USA w Polsce Stephen Mull zapowiedzieli przylot do Polski na ćwiczenia 12 amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 i 300 osób personelu.

W ubiegłym tygodniu Hagel poinformował, że podczas kryzysu na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich. Tego samego dnia Siemoniak powiedział, że najbliższa edycja wspólnych polsko-amerykańskich ćwiczeń lotniczych będzie znacznie większa, niż planowano. Takie rotacyjne ćwiczenia z udziałem samolotów transportowych i wielozadaniowych odbywają się cztery razy do roku. Zapoczątkowano je w 2013 r.

Rotacyjne pobyty komponentu lotniczego Sił Powietrznych USA odbywają się na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego z 2011 r. Umożliwiło od 2012 r. ono stałe stacjonowanie amerykańskiego pododdziału lotniczego (aviation detachment - AvDet), który przygotowuje okresowe pobyty samolotów bojowych i transportowych Stanów Zjednoczonych w bazach w Łasku i Powidzu. Taki rotacyjny pododdział może pozostawać na okres od dwóch tygodni do miesiąca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pierwsza tura F-16 przyleciała do Łasku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.