PiS wygrywa w Sejmie, ma też większość w Senacie

PiS wygrywa w Sejmie,  ma też większość w Senacie
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / slo

PiS wygrywa wybory do Sejmu; również w Senacie ma większość - wynika z danych okręgowych komisji wyborczych. PKW ma podać oficjalne wyniki we wtorek. Do Sejmu wejdą też zapewne PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL.

Wszystko wskazuje na to, że PiS wygrał wybory parlamentarne w większości województw. Z oficjalnych danych z okręgów wyborczych dostępnych w poniedziałek wczesnym wieczorem wynika, że PO na pewno zwyciężyła w województwie zachodniopomorskim. PiS wygrało zaś w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, łódzkim i śląskim i najprawdopodobniej na Mazowszu (policzono głosy w trzech z pięciu okręgów - we wszystkich trzech wygrywa PiS).

W województwach warmińsko-mazurskim i pomorskim są po dwa okręgi wyborcze; w każdym z nich policzono na razie wyniki w jednym okręgu. W Elblągu (Warmia i Mazury) wygrywa PiS; w okręgu gdańskim (Pomorskie) wygrała PO. W Wielkopolsce podzielonej na cztery okręgi, policzono trzy: w dwóch wygrywa PiS, w jednym PO.

Jeszcze w poniedziałek PKW ma oficjalnie podać, które ugrupowania przekroczyły próg wyborczy i znajdą się w nowym Sejmie. Według sondażu Ipsos do Sejmu wejdą: PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL, które przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy dla komitetów pojedynczych partii i wyborców. Zjednoczona Lewica - komitet koalicyjny - najpewniej nie przekroczyła 8-procentowego progu dla koalicji.

We wtorek PKW otrzyma papierowe protokoły i ma podać ostateczne wyniki wyborów do Sejmu (w tym podział mandatów) i do Senatu.

Z danych z komisji okręgowych wynika, że PiS będzie miał większość głosów w stuosobowym Senacie. Do tej izby wejdą m.in. dotychczasowy wicemarszałek Stanisław Karczewski i historyk Jan Żaryn z PiS, a z PO marszałek Bogdan Borusewicz. Mandatu senatora nie zdobyli m.in. Waldemar Pawlak i Roman Giertych.

Kandydaci PiS lub popierani przez tę partię zdobyli co najmniej 63 mandaty w Senacie - wynika z obliczeń PAP na podstawie danych okręgowych komisji wyborczych. Kandydaci PO lub przez nią popierani zdobyli minimum 31 mandatów. Brak wyników tylko z Warszawy.

Jeden mandat przypadł Józefowi Zającowi z PSL, a jeden - Lidii Staroń, która jako kandydatka niezależna pokonała konkurentów z PiS i PO.

W poniedziałek wieczorem znane były nazwiska 96 senatorów. Nie wiadomo jedynie, komu przypadną cztery mandaty, które można było zdobyć w Warszawie (podzielonej na cztery okręgi).

Poniżej alfabetyczna lista senatorów wybranych w niedzielę:

W okręgu obejmującym Skierniewice oraz powiaty opoczyński, rawski, skierniewicki i tomaszowski w Łódzkiem wybory na senatora wygrał Rafał Ambrozik z PiS. Nowy senator był radnym sejmiku wojewódzkiego, współpracował też z europosłem Januszem Wojciechowskim (PiS), m.in. jako dyrektor jego biura w Rawie Mazowieckiej.

Czwartą kadencję z rzędu senatorem będzie Mieczysław Augustyn (PO), który wygrał wybory w północnej Wielkopolsce (powiaty chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, pilski, wągrowiecki i złotowski).

Startujący z listy PiS Adam Bielan został wybrany z okręgu radomskiego. Bielan to obecnie wiceprezes Polski Razem, były poseł (w latach 1997-2004) i europoseł (2004-14) oraz były wiceprzewodniczący PE (2007-09).

Po raz drugi senatorem zostanie popierany przez PiS kandydat niezależny Grzegorz Bierecki. Wygrał w okręgu obejmującym Białą Podlaską oraz powiaty bialski, radzyński i parczewski (Lubelskie). Bierecki to współtwórca spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych (SKOK) w Polsce. W latach 1992 - 2012 był prezesem Krajowej SKOK, a potem pełnił funkcję przewodniczącego jej rady nadzorczej. Od 2008 r. jest prezesem SKOK Holding S.A.R.L. w Luksemburgu. Od lipca 2013 r. pełni funkcję przewodniczącego Światowej Rady Związków Kredytowych, od 1996 r. przewodniczy Radzie Nadzorczej SKOK im. F. Stefczyka.

Trzecią kadencję z rzędu senatorem będzie Przemysław Błaszczyk (PiS). Wygrał wybory w okręgu obejmującym powiaty poddębicki, łęczycki, kutnowski i łowicki w Łódzkiem.

Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Aleksander Bobko (PiS) został senatorem w okręgu obejmującym Rzeszów oraz powiaty rzeszowski i łańcucki.

Ponownie senatorem został Ryszard Bonisławski (PO), regionalista i przewodnik turystyczny po Łodzi i regionie. Wygrał wybory w okręgu obejmującym część Łodzi oraz powiaty łódzki wschodni i brzeziński.

Mandat w okręgu obejmującym powiaty bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski i kościerski w woj. pomorskim zdobył Waldemar Bonkowski z PiS - działacz tej partii, wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego, rolnik z Rekownicy.

Czwartą kadencję z rzędu w Senacie będzie zasiadał marszałek tej izby (od 2005 r.) Bogdan Borusewicz (PO), który wygrał wybory w Gdańsku i Sopocie. Borusewicz to m.in. organizator strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.

Do Senatu wejdzie chirurg dziecięcy Margareta Budner (PiS). Wygrała wybory w okręgu obejmującym Konin oraz powiaty kolski, koniński i turecki.

Szef NSZZ RI "S" Jerzy Chróścikowski (PiS) został ponownie wybrany na senatora w okręgu obejmującym Zamość i powiaty zamojski, biłgorajski, hrubieszowski i tomaszowski (Lubelskie). Chróścikowski wszedł do Senatu po raz piąty - po raz pierwszy zasiadał w nim w kadencji 1997-2001, a potem od 2005 r.

Były senator PiS w kadencji 2007-11 Zbigniew Cichoń wygrał wybory do Senatu w okręgu obejmującym powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki w Małopolsce. Startował z listy PiS jako kandydat bezpartyjny. Z zawodu jest adwokatem.

Drugą kadencję z rzędu w Senacie będzie zasiadał Leszek Czarnobaj (PO). Wygrał wybory w okręgu obejmującym powiaty kwidzyński, malborski, nowodworski i sztumski na Pomorzu.

Zasiadający w Senacie od 2007 r. Grzegorz Czelej (PiS) ponownie zdobył mandat w okręgu obejmującym powiaty kraśnicki, lubelski, janowski, świdnicki i łęczyński (Lubelskie). Jest absolwentem Wydziału Stomatologii Akademii Medycznej w Lublinie i doktorem nauk medycznych. Do 1998 r. pracował w szpitalu klinicznym w Lublinie. Od 1999 r. jest szefem Wydawnictwa "Czelej". W latach 2006-2007 był radnym miejskim w Lublinie.

B. poseł i b. radny sejmiku Jerzy Czerwiński (PiS) zostanie senatorem z okręgu obejmującego powiaty brzeski, kluczborski, namysłowski, nyski i prudnicki na Opolszczyźnie.

Po raz trzeci mandat do Senatu zdobyła Dorota Czudowska (PiS), która wygrała w Legnicy oraz powiatach głogowskim, legnickim, lubińskim i polkowickim. W izbie wyższej zasiadała w latach 1997-2001 i od 2011 r.

Wiesław Dobkowski (PiS) zostanie senatorem z okręgu obejmującego Piotrków Trybunalski i powiaty bełchatowski, piotrkowski i radomszczański w Łódzkiem. Będzie to jego trzecia kolejna kadencja. Senator jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, pracował m.in. w Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Jan Dobrzyński (PiS) wraca do Senatu, w którym zasiadał już w kadencji 2007-11. W niedzielę zdobył mandat na Podlasiu w okręgu obejmującym powiaty białostocki i sokólski oraz miasto Białystok. Dobrzyński był w przeszłości m.in. wojewodą podlaskim, a ostatnio radnym sejmiku wojewódzkiego.

Senator Robert Dowhan (PO) uzyskał reelekcję z okręgu obejmującego powiaty nowosolski, wschowski, żagański i żarski w Lubuskiem.

Obecny pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych i wiceminister pracy Jarosław Duda (PO) został ponownie wybrany na senatora z okręgu obejmującego powiaty wokół Wrocławia (górowski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski i wrocławski). Duda senatorem jest od 2007 r., wcześniej przez trzy lata był posłem.

Dotychczasowy poseł PO Jerzy Fedorowicz został senatorem w okręgu obejmującym część Krakowa. W Sejmie zasiadał od 2005 r., wcześniej był radnym sejmiku małopolskiego i radnym miasta Krakowa. Jest aktorem i reżyserem.

Dotychczasowy wojewoda wielkopolski Piotr Florek (PO) został senatorem okręgu podpoznańskim.

Mandat w Senacie zdobył członek zarządu powiatu gnieźnieńskiego Robert Gaweł (PiS). Wygrał wybory w okręgu obejmującym powiaty gnieźnieński, słupecki, średzki, śremski i wrzesiński w Wielkopolsce.

Senatorem z okręgu obejmującego Jastrzębie-Zdrój i Żory oraz powiaty raciborski i wodzisławski na Śląsku został Adam Gawęda z PiS. W latach 2007-11 był posłem, ostatnio zasiadał w sejmiku wojewódzkim, w przeszłości przez trzy kadencje był radnym powiatu wodzisławskiego. Był prezesem klubu sportowego, koordynatorem Biura Strategii Kompanii Węglowej, członkiem Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej. Jest inżynierem górnictwa i geologii.

Mieczysław Golba (PiS) zwyciężył w wyborach do Senatu w okręgu obejmującego powiaty: bieszczadzki, jarosławski, leski, lubaczowski, przemyski, przeworski, sanocki i Przemyśl na Podkarpaciu. Nowy senator jest przedsiębiorcą i działaczem piłkarskim; był posłem od 2005 r. W 2011 r. przeszedł z PiS do Solidarnej Polski.

Czwartą kadencję w Senacie będzie zasiadał Stanisław Gogacz (PiS), wybrany w okręgu obejmującym powiaty lubartowski, łukowski, opolski, puławski i rycki (Lubelskie). Jest prawnikiem, absolwentem KUL. Zasiadał w Senacie w latach 1997-2001 i od 2007 r. W latach 2002-2006 był radnym sejmiku wojewódzkiego, pełnił funkcję wicemarszałka województwa. Był przewodniczącym Ruchu Odbudowy Polski.

Nowym senatorem będzie Arkadiusz Grabowski (PiS), ekonomista i dotychczasowy radny wojewódzki tej partii. Pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i SKOK "Jowisz". Wybory wygrał w okręgu obejmującym Dąbrowę Górniczą i powiaty będziński i zawierciański na Śląsku.

Dyrektor jednego ze szczecińskich szpitali i radny prof. Tomasz Grodzki (PO) został senatorem z okręgu obejmującego Szczecin i powiat policki. W kampanii wyborczej Grodzki deklarował, że chciałby zająć się w Senacie ochroną zdrowia. Zapowiadał, że będzie dążył do dostosowania służby zdrowia do standardów unijnych.

Maciej Grubski (PO) wygrał wybory do Senatu w okręgu obejmującym część Łodzi. Będzie to jego trzecia kadencja w roli senatora.

Kandydat PiS Jan Hamerski zdobył mandat senatora w okręgu obejmującym powiaty nowotarski, limanowski i tatrzański w Małopolsce. Do tej pory był radnym woj. małopolskiego, wcześniej burmistrzem Szczawnicy, starostą nowotarskim i prezesem zarządu głównego Związku Podhalan.

Jan Maria Jackowski (PiS) ponownie został senatorem z okręgu obejmującego powiaty ciechanowski, mławski, płoński, przasnyski i żuromiński na Mazowszu. To jego druga kadencja z rzędu w Senacie, wcześniej Jackowski był też posłem (1997-2001) i warszawskim radnym.

Andrzej Kamiński (PiS) został wybrany na senatora w okręgu obejmującym Bielsko-Białą oraz powiaty bielski i pszczyński. Nowy senator przez wiele lat pracował jako nauczyciel. Jest prezesem Akcji Katolickiej w diecezji bielsko-żywieckiej. Od 2006 r. zasiada w sejmiku śląskim. Wcześniej przez dwie kadencje był rannym powiatu bielskiego.

Wicemarszałek Senatu poprzedniej kadencji i szef sztabu wyborczego PiS Stanisław Karczewski został ponownie wybrany na senatora w okręgu obejmującym powiaty białobrzeski, grójecki, kozienicki i przysuski na Mazowszu. Będzie to jego czwarta kadencja z rzędu.

Dotychczasowy senator PO Wiesław Kilian został ponownie wybrany w okręgu obejmującym powiaty wałbrzyski i świdnicki na Dolnym Śląsku. Kilian w 2005 r. z list PiS uzyskał mandat poselski, bezskutecznie ubiegał się o reelekcję dwa lata później. W 2010 r. objął mandat poselski po posłance PiS Aleksandrze Natalii-Świat, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Został wykluczony z partii po tym jak poparł w 2010 r. kandydata PO w wyborach na prezydenta Wrocławia.

Zasiadający w Senacie od 2011 r. Kazimierz Kleina (PO) ponownie zdobył mandat w okręgu obejmującym Słupsk i powiaty lęborski, słupski i wejherowski (Pomorskie).

Senatorem z południowej części Krakowa został Bogdan Klich (PO), były szef MON (2007-2011), europoseł (2004-07) i senator od 2011 r.

Przedsiębiorca Andrzej Kobiak (PO) ponownie został wybrany na senatora w okręgu obejmującym Bydgoszcz oraz powiaty bydgoski, świecki i tucholski.

Etnograf Maria Zofia Koc z PiS zdobyła mandat senatora na Mazowszu w okręgu obejmującym powiaty garwoliński, miński i węgrowski.

Czwarty raz rzędu na senatora został wybrany Stanisław Kogut z PiS. Zdobył mandat w okręgu obejmującym Nowy Sącz oraz powiaty gorlicki i nowosądecki.

Radny sejmiku woj. lubuskiego Władysław Komarnicki (PO) wygrał wybory w okręgu obejmującego powiaty: gorzowski, międzyrzecki, strzelecko-drezdenecki, słubicki, sulęciński i miasto Gorzów Wielkopolski.

Drugą kadencję z rzędu senatorem będzie Tadeusz Kopeć, który startował z listy PiS w okręgu obejmującym powiaty cieszyński i żywiecki (Śląskie). Cztery lata temu Kopeć reprezentował PO.

Senatorem z okręgu obejmującego Mazury (powiaty ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski i węgorzewski) została Małgorzata Kopiczko (PiS). Dotychczas była dyrektorką szkoły podstawowej w Ełku, od 1998 r. jest radną powiatową w tym mieście, a od 2010 r. nieetatowym członkiem zarządu tego powiatu.

Po raz czwarty z rzędu mandat senatora zdobył Waldemar Kraska z PiS, który wygrał w okręgu obejmującym Siedlce oraz powiaty łosicki, siedlecki i sokołowski na Mazowszu.

Dotychczasowy senator Jan Filip Libicki (PO) ponownie zdobył mandat w okręgu obejmującym zachodnią część Wielkopolski (powiaty grodziski, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, szamotulski i wolsztyński).

Powiatowy radny PiS i wiceprezydent Pabianic (Łódzkie) Maciej Łuczak wygrał wybory do Senatu w okręgu obejmującym powiaty łaski, pabianicki i zgierski.

Rolnik Józef Łyczak (PiS) wygrał wybory do Senatu w okręgu obejmującym Włocławek oraz powiaty aleksandrowski, lipnowski, radziejowski i włocławski (woj. kujawsko-pomorskie). Łyczak był senatorem w latach 2005-07, ostatnio był radnym powiatu aleksandrowskiego.

Nowy senatorem z okręgu obejmującego powiaty częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski (Śląskie) będzie Ryszard Majer (PiS). To doktor nauk społecznych, nauczyciel akademicki i dotychczasowy radny śląskiego sejmiku, od 1999 r. szef Oddziału Zamiejscowego Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w przeszłości także dyrektor Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach.

Drugi raz senatorem będzie Robert Mamątow z PiS zdobył mandat w okręgu ostrołęckim na Mazowszu (powiaty: makowski, ostrołęcki, ostrowski, pułtuski, wyszkowski oraz miasto Ostrołęka).

Marek Martynowski (PiS) został ponownie senatorem w okręgu obejmującym Płock i powiaty gostyniński, płocki, sierpecki, sochaczewski i żyrardowski na Mazowszu. Zwycięzca wyborów to ekonomista, b. pracownik Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w 2007 r. wicewojewoda mazowiecki oraz b. radny do sejmiku tego województwa (2010-11).

Nauczyciel Łukasz Mikołajczyk (PiS) zwyciężył w wyborach do Senatu w okręgu obejmującym południową Wielkopolskę (powiaty kępiński, krotoszyński, ostrowski i ostrzeszowski).

Andrzej Mioduszewski z PiS wygrał wybory do Senatu w okręgu obejmującym Grudziądz oraz powiaty brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, rypiński i wąbrzeski (woj. kujawsko-pomorskie). Nowy senator prowadzi własną działalność gospodarczą, do tej pory był radnym w Grudziądzu.

W Katowicach mandat zdobył nauczyciel akademicki Andrzej Misiołek (PO). Będzie to jego trzecia z rzędu kadencja w Senacie.

Jeleniogórski radny PiS Krzysztof Mróz został senatorem w okręgu obejmującym Jelenią Górę oraz powiaty jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski i złotoryjski.

Były przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski zostanie senatorem z okręgu obejmującego powiaty wokół Szczecina (goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, pyrzycki i stargardzki oraz Świnoujście). Był kandydatem popieranym przez PO.

Były wiceprezydent Wrocławia i senator niezależny poprzedniej kadencji Jarosław Obremski został ponownie wybrany z okręgu obejmującego północną część miasta. Startował jako kandydat niezależny, ale popierany przez PiS.

Lekarka rodzinna Bogusława Orzechowska (PiS) została senatorem w okręgu obejmującym powiaty działdowski, iławski, nowomiejski i ostródzki w woj. warmińsko-mazurskim. W poprzedniej kadencji samorządu była radną powiatową PiS w Ostródzie.

Senator PiS poprzedniej kadencji Andrzej Pająk został ponownie wybrany na senatora z zachodniej Małopolski (powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, wadowicki i suski). Pająk przez kilka miesięcy w 2011 r. był posłem jako bezpartyjny z listy PO, zaś w latach 1999-2011 był czterokrotnie wybierany starostą suskim.

Po raz czwarty mandat w Senacie uzyskała startująca z list PO Maria Pańczyk-Pozdziej, zwyciężczyni wyborów w okręgu obejmującym Bytom i Zabrze. W ostatniej kadencji była wicemarszałkiem izby wyższej parlamentu. W przeszłości zasiadała w sejmiku woj. śląskiego. Jest dziennikarką radiową, znaną przede wszystkim z audycji poświęconych kulturze śląskiej.

Trzeci raz z rzędu mandat senatora zdobył Bohdan Paszkowski (PiS). Zwyciężył na Podlasiu, w okręgu obejmującym Łomżę i Suwałki oraz powiaty augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski.

Dotychczasowy radny miejski w Kędzierzynie-Koźlu Grzegorz Peczkis (PiS) zostanie senatorem z okręgu obejmującego powiaty głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski i strzelecki na Opolszczyźnie.

Startujący z listy PiS prawnik Marek Pęk zdobył mandat senatora w Małopolsce, w okręgu obejmującym powiaty krakowski, miechowski i olkuski. Powtórzył tym samym sukces swojego ojca Bogdana Pęka sprzed czterech lat, ale zdobył niemal 36 tys. głosów więcej niż on (łącznie prawie 86 tys.).

Szef klubu PiS w radzie miasta Rybnika, Wojciech Piecha, brat popularnego w regionie polityka PiS, b. wiceministra zdrowia w latach 2005-2007 Bolesława Piechy, został senatorem w okręgu obejmującym Rybnik oraz powiaty mikołowski i rybnicki na Śląsku.

Leszek Piechota (PO) zostanie ponownie senatorem w okręgu obejmującym Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice na Śląsku. Będzie to jego trzecia kadencja w Senacie. Piechota jest absolwentem Politechniki Śląskiej, przez lata pracował w górnictwie, był również radnym Katowic, a w latach 2008-10 wiceprezydentem tego miasta.

Na senatora z południowo-zachodniej Wielkopolski został ponownie wybrany Marian Poślednik (PO). W Senacie zasiada od czterech lat. Jego okręg obejmuje Leszno oraz powiaty gostyński, kościański, leszczyński i rawicki.

Działacz NSZZ Solidarność i były sosnowiecki radny Michał Potoczny (PiS) został wybrany na senatora z okręgu obejmującego Jaworzno i Sosnowiec (woj. śląskie).

W okręgu obejmującym Gliwice oraz powiaty gliwicki i tarnogórski senatorem został bezpartyjny kandydat z listy PiS prof. Krystian Probierz. Jest nauczycielem akademickim, specjalistą geologii górniczej. Był m.in. dziekanem i prodziekanem Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, jest kierownikiem Zakładu Geologii i Geofizyki Złóż Węgla tej uczelni.

Ponownie do Senatu został wybrany Zdzisław Pupa (PiS), który wygrał wybory na Podkarpaciu, w okręgu obejmującym powiaty dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski. Pupa zasiada w Senacie od 2013 r., kiedy to został wybrany w wyborach uzupełniających.

Lekarz i działacz samorządu zawodowego Konstanty Radziwiłł, kandydujący z listy PiS, zwyciężył w okręgu obejmującym powiaty na południe i wschód od Warszawy (powiaty grodziski, otwocki, piaseczyński i pruszkowski).

Mandat senatora w okręgu obejmującym powiaty hajnowski, bielski, siemiatycki i wysokomazowiecki na Podlasiu zdobył Tadeusz Romańczuk z PiS, do tej pory prezes spółdzielni mleczarskiej w Bielsku Podlaskim.

Trzeci raz wybory do Senatu wygrała Jadwiga Rotnicka (PO), która zdobyła mandat w Poznaniu.

Po raz trzeci z rzędu senatorem został wybrany Jan Rulewski (PO). Zwyciężył w okręgu obejmującym powiaty inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński i żniński w woj. kujawsko-pomorskim. W przeszłości był Rulewski szefem bydgoskiej Solidarności, w latach 1991-2001 był posłem, od 2007 r. jest senatorem.

W okręgu obejmującym północne i wschodnie powiaty województwa świętokrzyskiego zwyciężył Jarosław Rusiecki (PiS) - były poseł PiS trzech kadencji (2005-14), od roku senator tej partii wybrany w wyborach uzupełniających. Mieszka w Ostrowcu Świętokrzyskim, był m.in. rzecznikiem prasowym prezydenta miasta, doradcą zawodowym w urzędzie pracy, wykładowcą tamtejszej szkole wyższej i wicedyrektorem miejskiej biblioteki. W latach 1998-2005 był radnym miejskim i powiatowym.

Były zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Sławomir Rybicki (PO) zdobył mandat do Senatu w okręgu obejmującym Gdynię i powiat pucki (Pomorskie).

Po raz czwarty z rzędu mandat senatora uzyskał Czesław Ryszka (PiS) - polityk, dziennikarz, pisarz, były redaktor "Gościa Niedzielnego" oraz wychodzącego w Katowicach "Katolika", a od 1993 - redaktor tygodnika "Niedziela" wydawanego w Częstochowie.

Po raz czwarty mandat senatorski zdobyła prawniczka Janina Sagatowska z PiS. W Senacie zasiadała w latach 2001-07 i od 2011 r. Wygrała wybory w okręgu obejmującym Tarnobrzeg oraz powiaty leżajski, niżański, stalowowolski i tarnobrzeski (Podkarpackie).

Senatorem w okręgu wyborczym obejmującym powiaty: wieruszowski, sieradzki, zduńskowolski, wieluński i pajęczański w Łódzkiem został ponownie popierany przez PiS Michał Seweryński. Mandat senatora będzie sprawował drugi raz z rzędu. W przeszłości był ministrem edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Ponownie senatorem został Krzysztof Słoń z PiS, który wygrał w okręgu obejmującym Kielce i powiat kielecki. W latach 1998-2010 zasiadał w kieleckiej radzie miasta, od 2006 r. był jej przewodniczącym. W 2010 r. został radnym sejmiku wojewódzkiego. Pracował też w jednym z kieleckich Domów Pomocy Społecznej i kierował świętokrzyskim oddziałem PFRON.

Dotychczasowy poseł i wiceminister infrastruktury i rozwoju Waldemar Sługocki (PO) wygrał wybory do Senatu w okręgu obejmującym powiaty: krośnieński, świebodziński, zielonogórski i miasto Zielona Góra w Lubuskiem.

Prof. Andrzej Stanisławek został senatorem z Lublina. Należy do Polski Razem, był popierany przez PiS. Jest lekarzem, ordynatorem Oddziału Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, . prodziekanem Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie oraz szefem katedry onkologii i środowiskowej opieki zdrowotnej na tej uczelni.

Startująca z własnego komitetu wyborczego Lidia Staroń (była posłanka PO dwóch kadencji, która latem odeszła z partii) została senatorem z okręgu obejmującego Olsztyn i powiaty olsztyński, szczycieński i nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie).

Na trzecią z rzędu kadencję w Senacie została wybrana Grażyna Sztark (PO), która startowała w Zachodniopomorskiem, w okręgu obejmującym powiaty białogardzki, choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński i wałecki.

Radny powiatu kłodzkiego Aleksander Szwed (PiS) zdobył mandat senatorski w okręgu obejmującym powiaty: kłodzki, dzierżoniowski i ząbkowicki na Dolnym Śląsku.

Antoni Szymański (PiS) został senatorem w okręgu obejmującym powiaty gdański, starogardzki i tczewski (Pomorskie). Nowy senator jest kuratorem sądowym, działaczem katolickim, b. posłem AWS i senatorem PiS (2005-07).

Lekarz i były senator PiS (2005-07) Rafał Ślusarz wygrał wybory do Senatu w okręgu obejmującym dolnośląskie powiaty bolesławiecki, lubański, lwówecki i zgorzelecki.

W okręgu obejmującym Toruń i powiaty toruński i chełmiński senatorem został Przemysław Termiński, który nie należy do partii, ale startował z poparciem PO. Z zawodu jest prawnikiem, prezesem żużlowego Klubu Sportowego Toruń SA i prezesem firmy ubezpieczeniowej FST-Management.

B. rektor Politechniki Opolskiej i dotychczasowy senator PO prof. Piotr Wach ponownie zasiądzie w ławach Senatu (będzie to jego czwarta kadencja). Od lutego 2015 r. kieruje strukturami PO w Opolu, w latach 2002-2005 był radnym sejmiku wojewódzkiego.

W okręgu obejmującym Częstochowę w wyborach do Senatu zwyciężył Artur Warzocha (PiS) - nauczyciel akademicki, były dziennikarz, w przeszłości działacz Akcji Wyborczej Solidarność, wicewojewoda śląski oraz radny wojewódzki i miejski.

Jerzy Wcisła (PO) został senatorem w okręgu obejmującym miasto Elbląg oraz powiaty: bartoszycki, braniewski, elbląski i lidzbarski. Nowy senator jest dyrektorem delegatury warmińsko-mazurskiego urzędu marszałkowskiego i wiceprzewodniczącym rady miejskiej w Elblągu. Działał na rzecz rewitalizacji Pętli Żuławskiej i promocji turystycznej tej drogi wodnej.

Czwartą kadencję z rzędu w Senacie będzie zasiadał Kazimierz Wiatr - naukowiec, profesor AGH w Krakowie, a także harcmistrz i były przewodniczący ZHR. Wiatr jest bezpartyjny, ale został zgłoszony przez PiS i dotychczas był członkiem klubu parlamentarnego tej partii.

W okręgu obejmującym południowo-zachodnie powiaty województwa świętokrzyskiego mandat senatora uzyskał Jacek Włosowicz, działacz Solidarnej Polski, która startowała do parlamentu razem z PiS. Włosowicz to były europoseł (2009-14) i senator PiS (2005-07) oraz były radny Kielc.

Mandat senatora zdobył Andrzej Wojtyła, który wygrał w Wielkopolsce, w okręgu obejmującym Kalisz oraz powiaty jarociński, kaliski i pleszewski. Jest lekarzem, członkiem partii Polska Razem Zjednoczona Prawica, startował z listy PiS.

Alicja Zając (PiS) ponownie została senatorem w okręgu obejmującym Krosno i powiaty brzozowski, jasielski i krośnieński na Podkarpaciu. Senator jest wdową po pośle i senatorze Stanisławie Zającu, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Mandat senatorski pełni od 2010 r. Od wielu lat działa w PCK.

W okręgu obejmującym Chełm i powiaty chełmski, krasnostawski i włodawski senatorem został rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie Józef Zając, startujący z komitetu PSL. Jest matematykiem, specjalistą w zakresie zastosowań analizy zespolonej i ekonomii matematycznej.

Barbara Zdrojewska (PO) zdobyła mandat senatora w okręgu obejmującym południowy Wrocław. Do tej pory była przewodniczącą dolnośląskiego sejmiku wojewódzkiego. Prywatnie jest żoną b. ministra kultury, europosła PO Bogdana Zdrojewskiego.

Dotychczasowy senator PO Piotr Zientarski ponownie zdobył mandat z okręgu obejmującego Koszalin i powiaty koszaliński, sławieński i szczecinecki. Będzie to jego czwarta kadencja w Senacie.

Historyk Jan Żaryn z PiS wygrał wybory na senatora w okręgu obejmującym czety powiaty na północ i zachód od Warszawy (legionowski, nowodworski, warszawski zachodni i wołomiński).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

PiS wygrywa w Sejmie, ma też większość w Senacie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.