PiS zarejestrował 30 tys. kandydatów

PiS zarejestrował 30 tys. kandydatów
Konwencja samorządowa Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie (fot. PAP/Jerzy Undro)
8 lat temu
PAP / drr

PiS do wtorkowego przedpołudnia zarejestrowało w PKW prawie 30 tys. kandydatów do wszystkich szczebli samorządu terytorialnego. Na listach przeważają mężczyźni. Kobiety stanowią około 30 proc. Przeważają osoby po czterdziestce, najstarszy kandydat ma 88 lat.

- Jeszcze ostatecznych danych nie ma. Nie wszystkie listy, które złożyliśmy zostały zarejestrowane. Trwa weryfikacja. Cały czas napływają nowe informacje - powiedział rzecznik sztabu PiS w wyborach samorządowych Jacek Sasin.

Jak wynika z danych PKW do godz. 12 we wtorek PiS zarejestrowało 73 listy do sejmików województw, 1 152 do rad powiatów, 277 do rad miast na prawach powiatu, 6 731 do rad gmin.

- Listy do sejmików są praktycznie w 100 procentach obsadzone. Zdarzyły się jeden, dwa przypadki, gdy osoby kandydujące z naszych list nie były w spisach wyborców. To rzecz niezależna od nas. PKW musiała podjąć decyzję o ich wykreśleniu - podkreślił Krzysztof Sobolewski, pełnomocnik wyborczy PiS w wyborach samorządowych. - W powiatach, gminach obsadziliśmy około 80 proc. ze wszystkich możliwych do obsadzenia miejsc - dodał.

Średnia wieku zarejestrowanych dotychczas kandydatów PiS to 44 lata. Zdarzają się 18-latkowie. Najstarszy dotychczas zgłoszony kandydat ma 88 lat. Powalczy o miejsce w radzie powiatu obornickiego.

Sasin poinformował, że jedynym miastem wojewódzkim, w którym PiS nie wystawi kandydata na prezydenta są Katowice. - Na chwilę obecną nie ma decyzji, aby był tu wystawiony kandydat - powiedział. W środę mija termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

O sukcesie partii w wyborach ma decydować aktywność prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i parlamentarzystów. Do końca listopada będą się odbywały wojewódzkie konwencje. Ma być na nich obecny Kaczyński. Lider PiS, posłowie i senatorowie będą też uczestniczyli w spotkaniach z wyborcami, głównie w małych miejscowościach.

- Oprócz konwencji wojewódzkich będą się odbywały spotkania Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami mniejszych ośrodków. Chcemy wyjść w wyborach do środowiska rolniczego - zadeklarował Sasin.

We wtorek Jarosław Kaczyński odwiedzi Podlasie, w środę uda się do Puław (woj. lubelskie), w piątek spotka się z rolnikami w Gąbinie (woj. mazowieckie).

Według Sasina przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak ma za zadanie koordynować udział posłów w kampanii. "Każdy będzie musiał kampanię prowadzić i z tego zadania się rozliczyć" - zaznaczył.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PiS zarejestrował 30 tys. kandydatów
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

PiS zarejestrował 30 tys. kandydatów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.